Álomház a Balatonnál
A régi házakat nemegyszer az menti meg az enyészettől, hogy valaki első pillantásra beleszeret, és gondolkodás nélkül megveszi - olvasható a Lakáskultúra online felületén.
Az új tulajdonos többnyire nincs tisztában azzal, mivel is jár egy évszázados múltra visszatekintő épület életre keltése – ahogy ennek a hányatott sorsú révfülöpi villának a gazdája sem tudta, mire vállalkozik. A hangulatos nyaraló azonban ma már egy népes család kedvenc tartózkodási helye.
A Balaton-felvidéken keresgéltünk egy nagyobb házat, ugyanis arra vágytunk, hogy együtt tölthessük a nyarakat: testvérek, unokatestvérek, gyerekek és nagyszülők – avatnak be a tulajdonosok. – Kevés vállalható épületet találtunk ebben a kategóriában, de amikor ezt a villát megnéztük, azonnal a vásárlás mellett döntöttünk.
A villa nagyjából száz éve épült, és eredetileg egy szép birtok is tartozott hozzá. Aztán változtak az idők, az 1980-as években tipikus „Zimmer Feri-üdülőként” működött, rengeteg keletnémet turista töltötte itt a nyári szabadságát. Nem csoda, hogy rövid idő alatt szinte lakhatatlanná vált. Egy kis időre még hajléktalanok is beköltöztek. Az új tulajdonosok számára első látásra nyilvánvaló volt, hogy komoly beavatkozásra és szaktudásra lesz szükség a helyreállításhoz, bár az hamar kiderült, hogy a szerkezettel szerencsére nincs probléma. A Fazekas család Szabó Gábort, a SZUPERNOVA munkatársát kérte fel a projekt lebonyolítására.
Utólag bevallhatom, hogy sokkal hosszabb időt igényelt a felújítás, mint gondoltuk, közel három évig tartott
– emlékszik vissza Gál Lóránt, az egyik tulajdonos.
A 80 cm-es falak ugyan stabilan álltak, de kívül-belül le kellett verni a vakolatot, és a tető is rossz állapotban volt. Az eredeti alaprajz azonban nem változott. – Annak idején hozzáértő, gondos szakemberek tervezték és építették meg a házat, erről árulkodnak a tágas, kényelmes terek, a széles ajtók. Mi is a azonnal érzékeltük, hogy itt minden jó helyen van. A nappaliból két hálószoba nyílik, egy kisebb szobát pedig – ahová korábban egy zuhanyzót szereltek –, nagyvonalú fürdőszobává alakítottunk. Ezen a szinten van a látványos télikert is.
Lomtárból konyha
Az alsó szintet korábban lomtárként használták, így itt – a napokig tartó kipakolást követően – az aljzatbeton kiöntésével kezdték a felújítást. A konyhába és az étkezőbe a klasszikus cementlapokat idéző, fehér-szürke árnyalatú, hatszögű járólap került.
Az egyetlen komolyabb alaprajzi változás, hogy az egyik szoba méretét csökkentettük, ugyanis a nagy létszám miatt tágasabb étkezőben gondolkodtunk. Mostanra majdnem elkészült már a tetőtér is: ez a gyerekek birodalma. Mindannyian nagyon örülnek, hogy a testvéreikkel, unokatestvéreikkel együtt tölthetik a vakációt
– meséli a Lakáskultúra magazin vendéglátója.
Természetesen egy balatoni nyaralóban a külső terek éppen olyan fontosak, mint a belsők. Az oldalsó terasz a legmelegebb napokon is enyhülést nyújt, mivel oda nem süt be a nap. A télikert pedig, amelyet lényegében teljesen újjáépítettek, a kétoldalt kivehető üvegeknek és a kitámasztható ablakoknak köszönhetően jól átszellőzik.
Értékőrzés felsőfokon
A felújítás során fontos szempont volt az értékek őrzése: valamennyi nyílászárót sikerült megmenteni, a télikertbe visszakerült a régi cementlap, és a belső terek poroszsüveg-boltozata ugyancsak fontos látványelem maradt. Még arra is figyeltek, hogy megtartsák az eredeti színeket, a külső vakolat leverésekor előkerült sárga-zöld színben pompáznak a falak. Az egyetlen modern kültéri részlet a tetőn található napelem, amelyre az elektromos fűtés miatt volt szükség.
A belső térben szintén felbukkan néhány itt maradt bútordarab, karikatúra és festmény, amelyeket régiségkereskedésekben talált elemekkel és modern bútorokkal egészítettek ki, egyfajta hagyományőző, 21. századi eklektika jegyében. A végeredmény egy hangulatos, barátságos nyári otthon, ahol felejthetetlen vakációkat tölthet az egész család.
Az eredeti cikk, a révfülöpi ingatlant bemutató további képekkel, IDE kattintva érhető el.
(A borítóképen a nagyjából száz éve épült villa, amelyhez eredetileg egy szép birtok is tartozott. Aztán változtak az idők, az 1980-as években tipikus „Zimmer Feri-üdülőként” működött. Fotó: Darabos György/Lakáskultúra)