Sosem látott magasságba szöktek az ingatlanárak a Balatonnál

Tetőzött az ingatlanpiac nyáron, és a közeljövőben sem számíthatunk visszaesésre. Jelentős csökkenés pláne nem várható.

null

Soha ilyen magasak nem voltak még az ingatlanárak a Balatonnál! Megtorpanásra viszont nem lehet számítani még ősszel sem, mert a rekordokat döntögető turisztikai szezon árfenntartó tényező. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa úgy ítéli meg a trendekből, hogy az újépítésű ingatlanok iránt továbbra is nagy marad az érdeklődés – derül ki a lakáskultúra.hu cikkéből.

Rakétaként emelkednek a telekárak!

Ugyan volt olyan rövidebb szakasza a nyárnak, amikor azt lehetett érezni, hogy kidurran a balatoni ingatlanlufi,  ez végül nem valósult meg. A koronavírus-járvány miatti bizonytalanság eredményeként jelenleg a Balaton a legfelkapottabb úti cél Magyarországon, a hatalmas embertömeg pedig komoly keresletet is generál az ingatlanpiacon. Gadanecz Zoltán egyenesen arról beszélt, hogy egekbe szöktek az ingatlanárak a Balatonnál. Ezt illusztrálva megemlítette, hogy hat évvel ezelőtt 6 millió forintért lehetett telket venni egy kis faházzal a Balatonnál, ma 20 millió forint alatt egy csónakházhoz sem lehet hozzájutni.

A balatonboglári Xantus János Gömbkilátó ősszel. Fotó: MTI/Varga György

Árpumpaként működik a szobakiadás

A szakértő szerint láthatóan tetőzik a piac, s vele együtt az ingatlanárak a Balatonnál. Az azonban koránt sem biztos, hogy a nyári csúcsot a téli szezonban visszaesés követi, sőt.

Sokan azért nem adták el nyáron a házukat a Balaton partján, mert szerettek volna még a bérleti díjakból profitálni. Rengetegen lesznek, akik – ha februárig nem találnak vevőt -, inkább megtartják a következő szezonra is a nyaralójukat. Ezzel pedig folyamatosan pumpálják fel az árakat

– magyarázta. Augusztus elején érzékelt egy minimális megtorpanás a szabadságolások miatt, ám ebből szerinte nem szabad messzemenő következtetéseket levonni.

Még a koronavírus járvány is hat a piacra

A szakember úgy látja, hamis biztonságérzete van az embereknek. Úgy érzik, van és lesz is pénzük, a kockázatvállalási kedv megmaradt. Nem merül fel, hogy mi lesz, ha nem tudják fizetni a hitelüket.

Nem merném határozottan kijelenteni, hogy nem lesz utóhatása a koronavírus-járványnak. Sok ember nem fizette a hitelét, de arra nem gondoltak, hogy közben emelkedik a törlesztő, és ezáltal 4-5 évvel is kitolódhat a futamidő. Ez hosszú távon arcul fog csapni többeket. Nem biztos, hogy bele fognak vágni újabb vásárlásokba, hiszen még az előző hitelük sem zárult le

– tette hozzá. Megjegyezte, ha továbbra is megmaradnak a gazdaságélénkítő, otthonteremtési támogatások, akkor nem lesz jelentős változás. Az emberek igénye, hogy fejlesszenek és tovább lépjenek, akár a Balaton környékén is megmarad, de alighanem változik majd a kereslet.

A teljes cikk elérhető a Lakáskultúra oldalán.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.