Honnan jön a por?
A por penészt, baktériumokat, polleneket, poratkákat és más nemkívánatos anyagokat tartalmaz. Létrejöhet az otthonodban, de kintről is érkezhet – például szellőztetés közben, egyes részecskéket pedig közvetlenül az ember hoz létre. Ilyen például az elhalt bőr, az állati vagy emberi szőr, esetleg szőrgombóc. Súlyos porallergiát leginkább a levegőben lebegő pollenek okoznak – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
Mit porolj le?
A portörlés legjobb módja az erős nedvszívó képességgel rendelkező mikroszálas kendő, ami törlés után sem hagy foltokat vagy csíkokat a bútorokon. A nehezen hozzáférhető területeken, vagy olyan tárgyaknál, ahol nem használhatsz vizet, használj porszívót! Portörléskor mindig felülről lefelé törölj, hogy a por ne kerüljön a már megtisztított területekre.
Hogyan lehet megszabadulni a portól a lakásban?
Nedves ruha
Soha ne törölgess száraz ruhával, hiszen arra nem ragad a por. A ruha legyen nedves, de ne túl vizes, hogy ne hagyjon foltokat a bútoron. Ez a bútorok portalanításakor és a padló törlése közben egyaránt érvényes.
Rendszeres porszívózás
A folyamatosan használt szőnyegek sok port szívnak magukba, amit rendszeresen fel kell porszívózni. A szőnyegek mosásával, vizes takarításával hatékonyabb lehetsz. A kanapéról sem feledkezz meg, a por ugyanis gyakran telepedik meg rajta. Ha új kanapét keresel, és allergiás vagy a porra, fontold meg a bőrkanapé beszerzését, amire nem ragad annyira a por. Ha biztosra akarsz menni, választhatod a professzionális kanapétisztítást is.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)