A teraszon
Huzatos lapos tetőkön nem csak az árnyék megteremtése, de az fontos szempont, hogy a szél ne borogathassa fel az egymás mellett felsorakoztatott, árnyékvetőnek alkalmas sudár örökzöldeket és nagy levelű dézsásokat. Mély konténerekbe és betonvályúba jól takaró törpe- vagy sövénybambuszt is ültethetünk. (Előzetesen tájékozódjunk a fajtákról kertészetben!) Ne feledjük, hogy a magasban erősebben érvényesül a szél szárító hatása, ezért a növényeket gyakrabban kell öntözni – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
A balkonon
Stabilan ültetőládába szúrt támasztékokra (pl. bambuszpálcákra, viráglétrára, futtatórácsra) és erkélyrácsra, továbbá a korlát és a balkon teteje vagy a korlát és a felső erkély alja között kifeszített hálóra gyorsan felfuttathatunk magról vetett egynyári dísz- és zöldségnövényeket. A hajtásokat lazán rögzítsük a támrendszerhez, hogy a megfelelő irányba kapaszkodjanak. A tűzbab, dísztök, hajnalka, kúszó sarkantyúvirág vagy szárnyas feketeszem egy-két hónap alatt több négyzetméteres felületet képes benőni. Szélcsendes helyeken ámpolnás növények hosszan lecsüngő hajtásai alkothatnak árnyékoló függönyt, ha sűrűn egymás mellé akasztjuk a függőcserepeket.
A kertben
Az egész család kényelmesen hűsölhet egy lugas vagy pergola alatt. Ezeket a térelválasztóként is funkcionáló építményeket úgy tájoljuk, hogy az így kialakuló árnyék a lehető leghosszabb ideig szolgáltassanak menedéket a nap folyamán. Ugyanilyen súllyal esik latba a tájolás akkor is, ha kiegészítő árnyékolónak szeretnénk sövényt telepíteni napellenzővel ellátott teraszunk mellé. A lugasok és pergolák természetes árnyékoló hatását a futónövények teljesítik ki. Szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak a loncok, a kúszóhortenzia vagy a trombitafolyondár. Utóbbi jó támrendszert igényel, mert súlyos zöldtömeget nevel.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)