Igényei:
A leander akkor érzi jól magát, ha „feje a tűzben, lába a vízben”. Kevés napfény és száraz talaj esetén előfordul, hogy nem nyílnak ki a bimbói. A hazai klímán a fagyok elől telelőhelyre kell vinni, ezért ahogy beköszönnek az első hidegebb éjszakák, mindenképp vigyük védett helyre, például a garázsba.
Öntözése:
Bőséges locsolást kíván. Egy terebélyes leander hőségben 20 liter vizet is elpárologtat! Levelei eldobálásával jelzi, hogy még több vízre van szüksége. A földből kimosódó tápanyagokat hetente pótoljuk tápoldattal vagy vízben oldódó, káliumsúlyos kombinált műtrágyával.
Metszése és szaporítása:
Több virágot hoz és szépen bokrosodik a leander, ha tavasszal minden második oldalhajtás kétharmadát, a többinek pedig csak az egyharmadát vágjuk le. A felkopaszodott példányokat erős visszavágással lehet megifjítani.
Egy 10-15 cm-es hajtás vízzel teli üvegben pár hét alatt meggyökeresedik a napon. A dugványt lehetőleg leanderhez és pálmához vagy mediterrán növényekhez való speciális virágföldbe (pl. Compo) ültessük.
Kártevői:
Takácsatka, pajzs- és molytetű vagy penészgomba támadása esetén a megfelelő szerekkel végzett permetezéssel előzhetjük meg a lombvesztést.
Az eredeti cikk ITT olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Unsplash)