Nem lehetetlen kihívás: így lesz hívogató oázis a szűk telekből!

Nem egyszerű, de nem is lehetetlen a szűk, hosszúkás telkek berendezése.

null

A szűk telek problémája

Az iker- és sorházi telkek tulajdonosai közül számosan beérik betekintés elleni sövénnyel és gyepszőnyeggel, ami dobozszerű hatást kelt – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Mások pedig telezsúfolják növényekkel a rendelkezésükre álló szűk telek kis területét ahelyett, hogy a két véglet közötti optimális megoldásra törekednének.

 A szűk folyosó jelleg jól kompenzálható lágy-kemény felületváltásokkal (gyep, lépőkő, járólap, kavics), szintkülönbségekkel (lépcsőfokok, terasz, rézsű beiktatásával), valamint optikai trükkökkel.

Minden a tervezésen múlik

Szűk telek esetén mellőzzük a hosszanti egyenes vonalakat! A kerítés mentén egymással szemben sorakozó ágyásokat 45 fokos szögben a térbe fordíthatjuk, az ösvényeket pedig ívelten vezessük. 

Előnyös továbbá, ha séta közben nem látjuk át a kertet teljes hosszában – ez már derékig érő sövényekkel vagy térfalakkal elérhető.

 A keresztirányúak rövidebbnek mutatják és funkciók szerinti zónákra (sütő-főző, pihenő-, játszóhely) tagolhatják a területet. Különösen hatásos, ha ezeket a kerti „szobákat” csak szűk átjárókon át lehet megközelíteni. A tekintetet a magasba vezető függőleges építőelemek (növényfuttató, pergola) kiterjesztik a perspektívát.

Fákat keresztirányú sorba, a kert legvégébe ültessünk, így vizuálisan közelebb hozzák a telekhatárt.

Fallal övezett kertben úgy is tágíthatjuk a teret, ha a hosszú oldalon felszerelünk egy tükröt, vagy egy néhol átlátszó kerítéssel behozzuk a külvilágot a kertbe.

Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.