Mi is az a slow living?
A slow living, vagyis a lassú életmód fő szándéka, hogy megtanuljunk minél inkább a jelenben élni. Mindez kevesebb fogyasztással jár és a nemet mondásról szól: nemet mondani a a tömeggyártásnak és a túlfogyasztásnak – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
Így, akik ezt az életmódot követik, már jól tudják, hogy fast fashion ruhamárkák helyett érdemesebb inkább néhány kicsit drágább, ám sokkal időtállóbb darabot beszerezni, esetleg turkálóba járni, gardróbvásáron keresgélni.
Tudják azt is, hogy ami elromlott, azt érdemes előbb megjavítani, mint újat venni, a régi bútorokat jobb felújítani, mint azonnal kidobni. Tudják, hogy érdemes a háztartásban energiatakarékos megoldásokat alkalmazni, ha pedig építkeznek, a szigetelésre, energiahatékonyság kialakítására törekedni. Ők azok, akik ha tehetik, otthon hagyják az autót és inkább tömegközlekednek vagy bicikliznek és tudják azt is, hogy érdemes akár havonta többször egy-egy napot eltölteni a közösségi média nélkül.
Lassú esték
A „mentes” élet felturbózható: például heti egy áram nélküli estével.
Kapcsoljuk ki a TV-t, némítsuk le a telefont, gyújtsunk gyertyákat és csak élvezzük a jelent.
Persze ha ezt túl drasztikusnak találjuk, „könnyíthetünk” rajta: vegyünk magunkhoz egy jó könyvet és kuckózzunk be az olvasósarokba (ez esetben nyilván nem kell sötétben rontanunk a szemünk, használjuk az olvasólámpát!), hallgassunk zenét – akár bakelitet, amely egészen más hangulatot teremt, mintha a Spotifyon pörgetnénk a mások által összeválogatott listákat. Egy-egy ilyen estével nemcsak spórolunk, de csökkenthetjük is a hétköznapok során felgyűlt stresszt is.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)