Következő mérkőzések
Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Gyorsabb, olcsóbb, energiatudatosabb: egyre népszerűbbek a készházak

. Az épülő házak jelenleg 20-25 százaléka energiatakarékos készház, ez az arány korábban 10-15 százalék volt.

null

A könnyűszerkezetes készházak a legelterjedtebb háztípusok a világon. Észak-Amerikában, Skandináviában, a Távol-Keleten a családi házak döntő többsége ezzel a technológiával készül. Hazánkban Nyugat-Magyarországon, és különösen a Balaton környékén kedvelik a megrendelők, de Budapest agglomerációjában is az átlagosnál gyakrabban készülnek így új otthonok – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Készházak bárhol és bármikor

Az energiaárak növekedésével még inkább felértékelődnek a jól szigetelt ingatlanok, illetve a környezettudatosság és a fenntarthatóság is egyre fontosabb szempont, évről-évre népszerűbbek a környezetbarát építési megoldások. 

A készházak építése sokkal kevésbé terheli meg a környezetet, mivel egyre több természetes, vagy életciklusuk végén könnyen lebomló, környezetet nem terhelő anyagokból készülnek.

 Kevés energiával előállítható és szállítható – gyártásához és újrahasznosításához 117-szer kevesebb energia szükséges, valamint pontosan kalkulálható a bekerülési költsége is.

A könnyűszerkezetes építési mód egyik fő jellemzője a száraz technológia. Hogy mit jelent ez a gyakorlatban? Az építkezésnél, a szigetelő és vakoló rétegek felvitele után nem fordulhat elő, hogy víz rekedjen meg az alapanyagokban. Ezáltal nincs száradási idő sem. A téglaházakkal ellentétben a könnyűszerkezetes házat bármikor fel lehet húzni, nem befolyásolja az időjárás, emellett bármilyen területen és terepviszonyok között megépíthető. Egyedül az alapozómunkálatoknál szükséges száraz idő.

Zöldebb, egyszerűbb

A könnyűszerkezetes házak esetében jóval kedvezőbbek a fűtési és hűtési költségek, mint amire egy hagyományos technológiával épülő, hőszigetelés nélküli háznál számítani lehet. 

Egy modern könnyűszerkezetes háznak 30 cm-es falvastagság esetén – összehasonlítva egy korszerű téglafallal – több mint 200 százalékkal kisebb a hővesztesége.

 A panelba szerelt, fa- vagy fémvázas „készházak” kiváló hőtechnikai értékeket mutatnak, amelyet megfelelő tájolással, nagyobb ereszkinyúlással és árnyékolókkal fokozhatunk. Az épületet úgy érdemes a telken elhelyezni, hogy a nappali és a terasz a napos, azaz déli-délnyugati, vagy -délkeleti oldalon legyen.

A teljes cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.