Kétféle eljárással hozható létre okosotthon. Az egyik lehetőség, hogy a már meglévő, működő funkciókat látjuk el utólag intelligens, automatizált vezérlésű kiegészítőkkel, eszközökkel. A második esetben az újonnan épülő házat vagy lakást terveztetjük meg úgy, hogy automatizált vezérlés működtesse az elektromos készülékeket – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
A rendszer alapját az egymással kommunikáló, wifihálózattal összekapcsolt eszközök jelentik.
A lényege, hogy okoseszközön (mobiltelefonon, tableten) keresztül vezérelhetjük a rendszer egyes elemeit, akár a lakáson belül tartózkodunk, akár távol vagyunk az otthonunktól.
Miben segít?
Nagy pozitívuma, hogy egy pillanat alatt módosíthatunk a beállításokon, legyen szó a fűtésről, hűtésről, az árnyékolásról, a világításról, a növények öntözéséről vagy a biztonságtechnikáról. Így egyrészt módosíthatjuk a készülékek működését az időjárás változásai szerint, másrészt ha valamiről elfeledkeztünk, távolról is elindíthatunk vagy leállíthatunk egyes készülékeket, kiegészítőket.
Mindez nemcsak a háztartással járó költségeket minimalizálja, hanem olyan magas komfortfokot és kényelmet biztosít, amire korábban nem volt példa.
Az automatizált vezérlésű otthon gyakorlatilag magától működik, alkalmazkodik a napi időbeosztásunkhoz, szokásainkhoz. Beállíthatunk olyan üzemmódokat, amelyek arra az időszakra vonatkoznak, mikor otthon vagyunk, és olyanokat, amikor nem. A legtöbben lépésről lépésre építik fel intelligens otthonukat úgy, hogy egy-két hálózatra csatlakoztatott modult telepítenek, elindítják bizonyos készülékeken az alkalmazásokat, majd újabb és újabb gépeket, eszközöket társítanak a rendszerhez, aszerint, hogy mire van igényük.
Az automatizált vezérléshez először az ökoszisztémát kell kiválasztani.
Ebben olyan rendszerek fognak minket segíteni, mint az Amason Alexa, a Google Nest/Home Assistant, az Apple HomeKit Siri asszisztense, hogy csak párat említsünk.
A rendszer okoselemei wifin keresztül kapcsolódnak egymáshoz egy vezérlőközpont segítségével. Ha kiválasztottuk az ökoszisztémát és a hozzá társítható vezérlő központot, akkor jöhetnek a rendszer-kompatibilis gépek, készülékek és kiegészítők. Ha az elemeket összekapcsoltuk, automatizálhatjuk a beállításaikat, és kész is. Mindez egyszerűen hangzik, de a felépítést célszerű szakemberekre és cégekre bízni. Az eredmény egy olyan otthon lesz, ahol tökéletes a kényelem, és ha nem vagyunk otthon, akkor is minden megy a megszokott kerékvágásban.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)