Shakespeare ihlette
A tavaly júniusban megrendezett London Design Biennále keretében mutatták be Es Devlin látványos és lenyűgözően komplex projektjét – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
A londoni Somerset House udvarában felállított Forest for Change (Erdő a változásért) tulajdonképpen egy valódi erdő (400 fa), közepén egy tisztással, amelyet tükörrel borított oszlopok szegélyeznek.
A kolumnákon a Fenntartható Fejlődési Keretrendszer szövege olvasható. Sőt az ENSZ-agenda 17 pontjában megfogalmazott céloktól inspirált látogatók is rögzíthették gondolataikat, javaslataikat. A munkában részt vett Philip Jaffa tájépítész és a Scotscape, akik a 23 Angliában honos fafajta és az aljnövényzet kiválasztásában segédkeztek. Az „erdei séta” közben a vendégek a világ legkülönbözőbb pontjain élő madarak énekét hallhatták. A 24 órás madárdal-válogatást a zeneszerző Brian Eno rögzítette. A monumentális installációt megálmodó Es Devlin elárulta, hogy az alapötletet Shakespeare darabjaiból merítette, ugyanis a drámákban ábrázolt, szimbolikus jelentéssel bíró erdők már régen megragadták a képzeletét.
Szellemerdő a város közepén
Maya Lin „szellemerdője”, a Ghost Forest számára emblematikus helyszínt választott. Manhattan közepén, a Madison Square Parkban állított fel 49 élettelen cédrust, amelyek az éghajlatváltozás miatti extrém időjárás miatt pusztultak el.
A gondozott park és a halott fák megdöbbentő kontrasztja egyszerű, de annál hatásosabb eszköz az emberek figyelmének felkeltésére.
A köztéri alkotás kézzelfogható közelségbe hozta a globális felmelegedés riasztó következményeit. Az installáció része volt egy hangfelvétel is, amelyen az egykor Manhattanben honos szürkeróka és az amerikai fekete medve hangját rögzítették. A projektet a park felügyelősége kezdeményezte, és párhuzamosan a globális felmelegedéssel kapcsolatos edukációs programokat is szerveztek, szakértők által tartott ismeretterjesztő előadásokkal, beszélgetésekkel.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)