Trianoni vándorkiállítás Tatán félgömb alá rejtve

Az Öreg-tó parti városba érkezett a Magyar Nemzeti Múzeum félgömb alá rejtett vándorkiállítása.

null

Az Öreg-tó parti városba érkezett az a félgömb alá rejtett vándorkiállítás, amellyel a trianoni békediktátum aláírásának századik évfordulójára emlékezik és emlékeztet a Magyar Nemzeti Múzeum. A tárlat a legújabb kutatási eredményekre építve szól a trianoni döntés megéléséről és megjeleníti a halálra ítéltnek vélt ország túlélési stratégiáit.

A különleges gömbsátorba „rejtett” bemutatót, amely a

Szenvedő szerkezet – Hétköznapi Trianon elnevezést kapta, október 28-ig tekinthetik meg az érdeklődők a Kossuth téren.

Itt tartották a kiállítás hivatalos megnyitóját is, amelyen többek között részt vett dr. Kancz Csaba kormánymegbízott, Varga Benedek, a nemzeti múzeum főigazgatója, illetve a vendéglátó város polgármestere, Michl József. Az eseményre hivatalos volt Rétvári Bence parlamenti államtitkár is, ám a koronavírus-járvány miatt a minisztériumban szigorításokat vezettek be a kültéri rendezvényeken történő részvétellel kapcsolatban is, így ő üzenetben köszöntötte az emlékezésen megjelenteket.

A október 28-ig tekinthető meg a tatai Trianon kiállítás
Fotó: Zantleitner Ingrid

Az tény, hogy Trianon a magyar történelem máig legvitatottabb korszaka. A „titkokról”, a békediktátumhoz vezető útról igyekezett fellebbenteni a fátylat Varga Benedek főigazgató. A szakember kiemelte, az I. világháborút követő béke a magyarság legnagyobb traumáját okozó esemény. Évszázados hálózatok, kapcsolatok szakadtak szét. Az új határokon túlra rekedt magyarok idegen, olykor ellenséges közegbe kerültek.

– A Trianon-kutatások fókuszba kerültek – fogalmazott Varga Benedek. – A kiállítás mégsem a tudósoknak szól, hanem a nagyközönségnek. Szól a folytatásról, a túlélésről… A múltból okulva, a jövőnk az összefogáson múlik.

Michl József bevezető gondolataiban kiemelte, az lenne a legjobb, ha ez a kiállítása soha nem jött volna létre, mert nem lett volna Trianon… Majd így folytatta: – Szinte nincs olyan család hazánkban, amelyet valamilyen módon ne érintett volna az országcsonkítás. A félgömb alá rejtett kiállítás nagy érdeme, hogy mindenki maga gondolhatja végig, mit is jelent neki, rokonainak az elmúlt száz esztendő.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Nagyszabású premierre készül a Duna Művészegyüttes

A néptánc segítségével emlékeznek a trianoni traumára

A nemzeti összetartozás éve programsorozatához kapcsolódva készül nagyszabású premierre október 24-én, 19 órakor a Duna Művészegyüttes az Aranykert Egyesülettel közösen. A Nemzeti Táncszínházban mutatják be legújabb néptánc-színházi előadásukat Gyertyaláng címmel.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.