Félévszázadnyi szögedi kutató munka eredménye Apró Ferenc könyve

Szegedi épületekről, szobrokról, írásos emlékekről, mesél Apró Ferenc várostörténész legújabb munkájában.

null

Ötvenesztendőnyi kutatómun­­ka, a szerző szavaival élve egy élet munkája összegződik Apró Ferenc legújabb, Szögedi holmi című könyvében. A várostörténész elmondta, a kötet a ta­vasszal bemutatott, Szögedi arcok című műve testvérének tekinthető.

– A Szögedi arcok 65 régi szegedi portréját tartalmazza. A Szögedi holmi pedig szögedi tárgyakról mesél

– ma­­gyarázta.

Épületek, sírversek

A mű hét fejezete Szeged tárgyai­nak szinte teljes tárházát górcső alá veszi. Többek között épületeket, mint a városi széképület, a Közművelődési és a DMKE-palota vagy a Négyembörös ház. Utóbbi ma is áll a Tisza Lajos körúton, ám találó elnevezése az évtizedek során kikopott a köztudatból.

Vizsgálja mások mellett Virág Benedek, Móra Ferenc és Dankó Pista szobrát. Emléktáblákat, temetőket, jellegzetes ételeket, mint a paprikás hal vagy a szögedi túrós csusza, utóbbi „bőségesen mögszórva szömivel”.

Sőt a szerző még a fogadalmi templom építőiről Füssy László által írt, tréfás sírversekből is szemezget. „Rajongott a szépért meg a dupla sörér’, pompás plébániát úgy alkotott Kövér”– olvasható a napszámos-költő által Kövér főmérnök fejfájára szánt kétsoros.

A szerző és könyve
Fotó: Kuklis István / DELMAGYAR.HU

Múltbeli csemegék

A kötetben korántsem a szögedi holmik puszta bemutatását tűzte célul a szerző, történetüket izgalmas ínyencségekkel fűszerezte. A helytörténet iránt érdeklődő olvasók megtudhatják többek között, milyen kínzóeszköz is volt pontosan a Ráday-bölcső, mit jelölt egykoron a mára kihalt bandahegedű kifejezés, milyen úton-módon sikerült Mikszáthnak három liter homokit nyernie egy fogadáson Szeged leghíresebb csizmájával, amelyet ő maga alkotott, továbbá hogy milyen összefüggés állt fenn a város romlása és a jegenyefák, va­­lamint a pávák között.

– A kincs Móra könyvtárából például azért nagyon érdekes, mert Móra Ferenc köztudottan az ajándékba kapott könyveket mindig besorozta a Somogyi-könyvtár állományába. Szigethy Vilmos a legelső barátja volt, akinek édesanyjánál volt első szegedi albérlete. Szigethy megírta csodálatos, A régi Szegedből az újba című könyvét, amelyet dedikált Mórának, aki ezt kivételesen hazavitte, nem sorozta be. Olyan szerencsém volt, hogy e kötetet meg tudtam szerezni

– mesélte lelkesen az író, aki Szigethy Mórának címzett dedikációját, valamint Mó­­­ra könyvbemutató tárcáját is közzétette a kötetben.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Szépen kopogó

Papucsért Szegedre jártak a bácskaiak, a bánátiak és az erdélyiek, de maga a lábbeli is beutazta az országot. A XX. század elején közel nyolcvan szegedi papucsos mester működött. A mára majdnem kihalt hivatás és a messze földön híres termék megmentéséért civil szervezetek, néprajzkutatók és formatervezők fogtak össze.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.