Szenzációs gépmatuzsálem-gyűjtemény Tolnán

Különleges és eredeti gyűjteménye van gépmatuzsámelekből a tolnai Galog Dánielnek, aki „életre is tudja kelteni” a masinákat.

null

Az egykori tolnai textilgyár egyik üzemcsarnokában alakította ki lakását és műhelyét a tolnai Balog Dániel, és itt található az a páratlan gyűjtemény is, amely közel hatvan, ma is működő gépmatuzsálemet mutat be.

A fiatalember már kiskamasz kora óta érdeklődött a veterán gépek iránt, kezdetben motorkerékpárokat gyűjtött, később elsősorban a stabilmotorok iránt kezdett érdeklődni – írta a Tolna vármegyei hírportál, a teol.hu.

– A stabilmotorok a szívem csücskei. Ezek olyan masinák, amelyek nem közlekedésre, hanem munkagépek meghajtására készültek. Dani gyűjteményének egyik legbecsesebb darabja a 19-20. század fordulójáról származó Mayer – szívógáz üzemű – stabilmotor, amellyel egykor malmot működtettek. De van itt cséplőgépet hajtó 1918-as magyar Hoffher motor is, ami korábban egy romániai étterem előtt szolgált díszként, de még a gyári forgalmi engedélyét is sikerült megszereznie.

Balog Dániel részben külföldről – Szlovákiából, Romániából, Németországból –, részben itthonról szerzi be és hozza Tolnára – többször baráti segítséggel – a számára izgalmas és megfizethető gépeket. Azt mondja, néhány évvel ezelőtt ez még könnyebb volt, manapság viszont ezen a téren is nagyon elszálltak az árak.

A kiállított motorok legrégebbi darabja a belga gyártmányú, 16 lóerős Gillett 400-as. Szomorú apropó, hogy ilyen motorral szenvedett halálos balesetet 1936 augusztusában a faddi Bartal György, akinek Kölesdhez közeli emlékművénél tartanak évente megemlékezést a Tolna megyében közlekedési balesetekben elhunytakról.

Négy veterán autót is tartalmaz a gyűjtemény, benne egy sportautóval, az 1935-ben készült Adler Triumph Juniorral. De akad traktor is a csarnokban. Az egyik egy népszerű amerikai modell, egy Allis-Chalmers, 1939-ből.

A hobbigyűjtemények elsősorban a gyűjtő örömét szolgálják, persze úgy az igazi, ha azt olykor más is láthatja. Dani és felesége, Kata, rendszeresen járnak az országban rendezett gépbemutatókra, ahol viszont értelemszerűen csak néhány masinájukat tudják megmutatni. A tolnai teljes gyűjteményt először idén júniusban, a múzeumok éjszakája alkalmából tárták a köz elé. Dani nemigen hitte, hogy Tolnán rajta kívül másokat is érdekelnek a gépei, ám az érdeklődés minden várakozást felülmúlt: mintegy ötszázan nézték meg a tárlatot.

Idén még egy ilyen „nyílt napot” terveznek: szeptember 16-án lehet majd látni a gépeket, de előtte még szekszárdi diákokat is fogadnak.

Borítókép: Az egyik gépmatuzsálem (Forrás: Martonfai Dénes / teol.hu)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.