Hogy a repülőjegyes példánál maradjunk, megtörtént, hogy egy árösszehasonlító oldal magasabb árat mutatott annak, aki már többször keresett egy konkrét úticélra repülőjegyet: az árak mondhatni dinamikusan változtak az érdeklődésének megfelelően. Minap derült ki a Google belső levelezése nyomán, hogy a cég alkalmazottait is zavarja, hogy mennyire megtévesztő a Chrome inkognitó módjának az elnevezése is:
a böngésző ugyanis csak a családtagok, kollégák elől rejti el, hogy mit csináltunk a böngészőben: minden adatunkat elmentik ugyanúgy a tartózkodási helyünktől kezdve az IP-címünkön át az összes netezésünk nyomaiig.
Némi – nem sok – lehetőségünk van arra, hogy befolyásoljuk, e-mail-szolgáltatónk milyen adatainkat használhatja fel eladásra.
Gmail
A Google elsősorban a Gmail segítségével figyeli vásárlásainkat, utazásainkat, számláinkat és egyebeinket, amelyeket mind a levelezésünkben tekinthet meg.
Ha meg akarjuk tudni, hogy a Google egészen pontosan milyen információkkal rendelkezik rólunk, akkor ide kattintva, először is felhasználónevünkkel, jelszavunkkal jelentkezzünk be személyes fiókunkba. Itt az Adatvédelem és személyre szabás oldal bugyraiból tárulnak elő az igénybe vett szolgáltatások és az adataink.
A panelen előkerülnek „A fiókjához hozzáféréssel rendelkező alkalmazások” – érdemes rendet vágni közöttük. A beállításokban be- és kikapcsolhatóak az internetes tevékenység, a helyelőzmények, a YouTube-előzmények és a hirdetések személyre szabásának engedélyei.
A Gmail Beállítások > Általános menüpontban görgessünk le „Az intelligens funkciók és a személyre szabás bekapcsolása”, valamint „Az okos funkciók és a személyre szabás bekapcsolása más Google-termékekben” részhez. Kapcsoljuk ki ezeket, ha azt szeretnénk, hogy a Google ne kövesse nyomon csomagjainkat, utazásainkat, eseményeinket, éttermi foglalásainkat és így tovább.