Döntésképtelen volt a vagyonkezelő

Nem rendelkezik döntési joggal a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) a Balatoni Hajózási Zrt.-vel kapcsolatban.

tt
2012. 02. 14. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az indoklás szerint az MNV igazgatósága akkor rendelkezhet az ügyben döntési hatáskörrel, ha a témában korábban született kormányhatározattal ellentétes kormánydöntés születik, és a részvényesi jogok gyakorlójának számító nemzeti fejlesztési miniszter is hozzájárul a döntéshez. A további intézkedésekről az MNV igazgatósága később dönt – áll a vagyonkezelő kommunikációs osztályának tájékoztatásában.

A Balatoni Hajózási Zrt.-ben részvényes 22, kikötővel rendelkező tóparti település egy éve fordult azzal a kéréssel az állami vezetők felé, hogy az önkormányzatok nehéz helyzetére tekintettel hosszabbítsák meg a 2012 végén lejáró határidőt, amikorra 1,424 milliárd forintos tőkejuttatásban kell részesíteniük az általuk tulajdonolt hajózási céget.

Az elmúlt egy-két évben a fizetési kötelezettség „rémének” közeledtével több érintett önkormányzat is szabadulni igyekezett részvényei zömétől. Ha nem sikerül megkapni a haladékot a tőkejuttatásra, várhatóan lesznek még települések, amelyek eladásra kényszerülnek, és tovább nőhet a részvények koncentrációja az eddig lelkes felvásárlónak bizonyult Siófok kezében.

A 22 balatoni önkormányzat 2008-ban vált a Balatoni Hajózási Zrt. 100 százalékos tulajdonosává, amikor bizonyos feltételekkel, ingyenes vagyonjuttatással kapták meg az államtól a cég 49 százalékos tulajdoni hányadát a meglévő 51 százalékos részesedésük mellé. Az állam úgy kívánta megoldani a cég versenyképessé tételét és tőkésítését, hogy a vagyonjuttatásért cserébe a településeknek rövid időn belül mintegy 580 millió forintos tőkeemelést kellett végrehajtaniuk, továbbá – az ügyben született kormányhatározattal összhangban – vállalniuk kellett, hogy 2012. október végéig 1,424 milliárd forintos tőkejuttatásban részesítik a hajózási társaságot.

Az MNV tájékoztatása szerint az érintett önkormányzatok képviseletében eljáró Balatoni Szövetség (BSZ) elnöke 2011 júliusában fordult levélben a vagyonkezelőhöz – akkor még kellő felhatalmazás hiányában –, kérve a hozzájárulást a vállalt tőkejuttatás 2017. évre történő átütemezéséhez. Az MNV kérésére tavaly október elején érkezett meg az önkormányzatoktól a megfelelő meghatalmazás arra, hogy a BSZ elnöke, társelnökei képviselhessék őket a tőkejuttatás elhalasztása ügyében.

Az önkormányzatok kérelmében szerepel, hogy a hajózási cég közgyűlésén mint tulajdonosok áttekintették a következő időszak feladatait és megállapították, hogy a cégben a közeljövőben nem várható olyan jellegű beruházás, fejlesztés, amely jelentősebb tőkeerőt igényelne, így a tőkeemelés, illetve egyéb tőkejuttatás a társaság részére nem indokolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.