Fejlesztik a hulladékkezelést

Közel 2,5 milliárd forint támogatást nyert el KEOP-pályázaton az Észak-balatoni Térség Regionális Települési Szilárdhulladék-kezelési Önkormányzati Társulás.

TK
2012. 03. 13. 20:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A projekt megvalósítására létrejött társulás 2005-ben alakult Veszprém megye 158 önkormányzatának részvételével. A társulás korábbi projektje révén készült el a Regionális Hulladékkezelő Központ Királyszentistvánon, valamint az ajkai, a pápai, a tapolcai átrakóállomás, a kis és nagy teljesítményű válogatóművek, a balatonfüredi komposzttelep, négyszáz szelektívhulladék-gyűjtő sziget, és ebből szerezték be az építési törmeléket feldolgozó mobil gépsort is.

A mostani projekt továbblépést jelent, miután nyilvánvalóvá vált, hogy az elvárt hulladékeltérítés az eredetileg a tervekben szereplő szigetes szelektív gyűjtéssel nem valósítható meg – mondta Czaun János, a társulás elnöke az MTI-nek.

Emlékeztetett: az Európai Unió hulladékgazdálkodási keretirányelve (HKI) előírja a lerakóra kerülő kommunális hulladék 50 százalékos csökkentését 2020-ig.

Az Észak-balatoni regionális települési szilárdhulladék-kezelési rendszer továbbfejlesztése elnevezésű projekt fő célja a korszerű, komplex hulladékgazdálkodási rendszer továbbfejlesztése a megye 158 településén, melynek részeként kialakítják a térségben településenként keletkezett települési szilárd hulladékok teljes körű és szelektív szervezett gyűjtési rendszerét, fejlesztik a zöldhulladékok hatékony kezelésének, a hulladékképződés megelőzésének rendszerét, kiépítik a kiszolgáló gyűjtő-, szállító- és kezelőrendszert hulladékudvar, gyűjtőszigetek kialakításával, a szükséges eszközpark (gyűjtőedényzet, szállítójárművek) megteremtésével – részletezte a társulás elnöke.

Tájékoztatott arról, hogy a királyszentistváni központi telepen továbbfejlesztik a mechanikai és biológiai kezelés rendszerét, a szelektív hulladékgyűjtő rendszer már meglévő elemeihez további 90 gyűjtőszigetet létesítenek.

A házi komposztálás elősegítésére tízezer komposztládát, a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés bevezetéséhez 30 ezer edényt, a zöldhulladékgyűjtés bevezetéséhez 4200 gyűjtőedényt szerez be és oszt ki a társulás – jelentette ki Czaun János. Hangsúlyozta: a lakosságot közvetlenül érintő fejlesztést szemléletformáló, felvilágosító tevékenység és lakossági tanácsadási szolgáltatás kíséri a projekt sikeres megvalósítása érdekében.

Czaun János szerint a projekt során kiépítendő modern, környezetbarát hulladékgazdálkodási rendszer segít abban, hogy csökkenjen a régió környezeti szennyezettsége, megszűnjenek az illegális hulladéklerakók, a lehető legtöbb hulladék kerüljön vissza a körforgásba.

Czaun János az MTI kérdésére válaszolva elmondta: a tavaly májusban leégett királyszentistváni hulladékkezelő telepen az év elején elkezdődött a használhatatlanná vált részek bontása. A társulás kérte a hulladékkezelő projekt indításának határidő-módosítását az Európai Uniótól: december 31-ig kell megkezdődnie a hulladékkezelő rendszer teljes körű működésének – tette hozzá. Becslése szerint a hulladékkezelő rendszer egy hónapon belül részlegesen elindulhat, ha megkapták a szükséges környezetvédelmi engedélyeket.

A hulladékkezelő felújítása 400 millió forintba kerül, ebből 200 milliót a kivitelező áll, a fennmaradó részre Czaun János szerint ígéretet kaptak az állami vis maior alapból; a felújításba plusz műszaki tartalmat építettek be, ami nagyobb biztonságot nyújt tűz esetén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.