A GOSZ szerdai közleménye szerint a közel 4 millió tonna termést több mint egymillió hektár vetésterületről takarítják be, de a mennyiség nagyban függ az időjárástól. A Magyar Agrárkamara is azt közölte, hogy a tavalyi 4,03 millió tonnával szemben az idén mindössze 3,7-3,8 millió tonnás búzatermés várható Magyarországon. Hozzáfűzik, hogy az aratók munkáját segíti a száraz, meleg időjárás, így eddig már a termőterület 20-30 százalékáról került le a termés.
A legfrissebb becslések szerint a termésátlag hektáronként csak 3,4-3,5 tonna lesz, ami 0,2 tonnával marad el a júniusi prognózistól, így a hozamok csökkenése miatt az idén 100-200 ezer tonnával kevesebb termés kerülhet a raktárakba. Az agrárkamara növénytermesztési osztályának felmérése szerint eddig az őszi árpa termőterületének 70-80 százalékán végeztek a betakarítási munkálatokkal. Az országos termésátlag megközelítheti 4 tonnát hektáronként, de ez a termőhelytől függően nagyon széles határok között mozog.
A GOSZ felhívja a figyelmet arra, hogy a hőség miatt a kukorica és a napraforgó állománya sokat romlott az elmúlt napokban. A hőség és a csapadékhiány az 1,26 millió hektárnyi kukoricavetést visszafordíthatatlanul károsítja, és az állattenyésztőket is tönkreteheti, sőt úgy vélik, hogy a kitartó szárazság a rosszabb adottságú területeken teljesen megsemmisítheti a termést.
A napraforgó-állományokról megjegyzik, hogy ott a jelenlegi állapot szerint gyengék, esetleg közepesek a terméskilátások, de ennél még rosszabb a helyzet a későn vetett és gyenge termőhelyi adottságú területeken. A kukorica és a napraforgó károk felmérése folyamatban van – írja a GOSZ.

1000 új autóbusszal bővül a Volán-flotta