Ez váltotta ki a multicégek riadalmát

A dinnyéshez hasonló összefogás várható a krumpli, az alma és a paprika frontján is, üzeni Simonka György, a dinnyeszövetség elnöke, aki az MNO-nak azt is elmondta, miért olcsóbb a külföldi.

2012. 07. 23. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy vihart kavart az agrártárca hazai dinnyepiacot védeni kívánó lépése, melynek során asztalhoz ült a termesztőkkel és a kereskedőhálókkal, és megállapodást hozott tető alá a magyar dinnye magyar asztalokra juttatása érdekében. Az első kritikus hangok amiatt jelentek meg, hogy a dinnye kilónkénti minimálára a július végéig hatályos megállapodás szerint 99 forint, a szezonban pedig magyar dinnyét kell a boltok polcaira tenni.

A kormány és az áruházak közti egyezségre felfigyelt a Gazdasági Versenyhivatal is. A GVH tájékoztatása szerint a fogyasztói árral kapcsolatban feltehetően egyeztetésre került sor a termelők egyes érdek-képviseleti szervezetei és a dinnyét forgalmazók között. Magát a forgalmazók és a kormány közti párbeszédet a dinnyések elnökeként Simonka György koordinálta.

15 ezer gazda túlélte

– Az egész úgy kezdődött, hogy a gazdák megkerestek: ha megint az lesz, hogy 69 forintos árral jönnek elő a multik, abba ők tönkre fognak menni, még az önköltségi pénzüket sem kapják meg. Az én térségemből, Békésből naponta 100–150 kamion dinnye indul el, el lehet képzelni, mi lenne ezzel a terméssel, ha nem lehetne eladni – mondta el az MNO-nak Simonka György, a Magyar Dinnye Szövetség Közhasznú Egyesület elnöke.

Az idei évben, bármi is történik a továbbiakban a GVH fellépése után, már kezelhető lesz a hazai dinnyehelyzet, a három hétig betartott, 100 forint körüli ár alá eddig sem mentek a multik túlzott mértékben – erre, mint mondja, már jó volt az egyezség: országszerte 15 ezer gazda élte túl a szezont.

Miért csak most szimatol a GVH?

A Gazdasági Versenyhivatal a hétfői nap folyamán egyébként közölte, tájékozódó fázisban vannak, hol és kinek az érdekét sérti az egyébként önkéntes megállapodás. Erre Simonka egyértelműen fogalmaz: – A hivatalnak nem csak most kellene szimatolnia. Ezt kellett volna tennie azokban az években is, amikor a multik olyan áron vásárolták fel dinnyét, amilyenen akarták, erőszakosan és durván visszaélve az erőfölényükkel. Már előre jelezzük, hasonló egyezség készül más szezonális élelmiszernövény, a krumpli, a paprika és az alma esetében is.

A Békés megyei fideszes politikus egyébként fontosnak tartotta megjegyezni, ez az akció véleményük szerint minden elemében szabályos, valószínűleg éppen ez okozza a multicégek riadalmát.

Utazgató, maradék dinnyét hoznak a multik

Mivel feltűnően nagy az árkülönbség a külföldi és a magyar dinnye között – vásárlói szempontból – a külföldi javára, azt is tudakoltuk, hogyan lehetséges ez.

– Két dolgot kell itt látni. Az egyik: az import tíznapos, a magyar két napja még a földeken volt. A másik, hogy 2009 után, amikor a dinnye 70 százalékban exportra ment, a külföld megtalálta azokat a csatornákat, ahonnan olcsóbban tud dinnyéhez jutni. 2010-ben az exportunk nagymértékben visszaesett, így a tavalyi fellépéssel próbáltuk megtalálni a helyet a dinnyének a hazai piacon. Ma az évi 180 ezer tonna dinnye több mint 60 százaléka itthon piacra tud kerülni. A kérdésre válaszolva viszont fontos, hogy azokban az országokban, ahonnan a multik dinnyét hoznak be, most már a szezon vége felé járnak, a pénzüket megkeresték a terméssel, a maradék értékesítésekor pedig már szinte mindegy, mennyiért és ki, csak vigye el – vázolja Simonka György.

A vidékfejlesztési tárca csakúgy, mint tavaly, idén is kampányba kezdett a hazai dinnye fogyasztásáért. E folyamat keretei közt ültették asztalhoz a szakma képviselőit a kereskedőláncok vezetőivel, és abban egyeztek meg, hogy a magyar dinnye szezonjában csak hazai kerül a polcokra, illetve július végéig nem mennek 99 forint alá a kilónkénti árral a boltok, illetve a termesztők sem kapnak 35–40 forintnál kevesebbet. Az egyezséghez mindenki bárki szabadon csatlakozhatott, ezért állnak szakemberek értetlenül a GVH kartellgyanúja előtt. A multik mesterséges árképzése miatt egyébként egyes számítások szerint 15 ezer termesztő menne tönkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.