A Duna-régió stratégiáért felelős kormánybiztos hangsúlyozta, hogy az egy éve indult stratégia keretében már számos, hosszú távon kedvező hatásokkal járó együttműködés kezdődött el. Emlékeztetett arra is, hogy az uniós tagállamok egyetértettek a stratégiában meghatározott célok megjelenítésével a fejlesztési és operatív programokban.
A közép-európai gázinfrastruktúra-fejlesztések összehangolásáért kialakítottak egy olyan szakmai modellt, amellyel „szűrni” lehet az egyes országokat összekötő, az elmúlt időszakokban kialakított gázvezetékprojekteket. Az Európai Bizottsággal együttműködve pedig várhatóan még az idén létrehoznak két olyan gázinfrastruktúra-fejlesztési csomagot, amelynek megvalósításával nőhet a gázellátás biztonsága a régióban, s lehetővé válik, hogy a közép-európai piaci gázárak közelítsenek a nyugat-európaihoz – mondta.
Hatékonyabb árvízvédelem
Az ukrán partnerekkel közös fejlesztési programot dolgoznak ki a Tisza-térség árvízvédelmi fejlesztésére. A program elemeit most pontosítják a két ország illetékes hatóságai és szakmai szervezetei. Megvalósulásával olcsóbb és hatékonyabb lesz az árvízvédelem.
Szakképzés és felzárkóztatás
A dél-németországi térséggel együttműködve duális szakképzési modell megvalósítása kezdődött meg a vállalati és gazdasági igények összehangolása érdekében. A programban dél-németországi vállalatok, valamint ottani és hazai kereskedelmi és iparkamarák, szakmai és oktatási intézmények szakemberei vesznek részt.
Medgyesy Balázs beszámolt arról is, hogy elindultak a romák felzárkózását segítő programok, amelyek a hasonló adottságokkal rendelkező országok között próbálják meg egyszerre kezelni a migrációs és foglalkoztatási kérdéseket s a kérdéssel kapcsolatos problémákat.
Nagyobb szerep jut a dunai hajózásnak
Csaba Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) szaktanácsadója a készülő nemzeti közlekedési stratégiáról elmondta, hogy abban a korábbinál nagyobb szerepet kap a folyami és azon belül a dunai hajózás.
Az ezúttal harmadszor megrendezett, kétnapos tudományos konferencián mintegy 120 szakember vesz részt s ismerkedik a folyó makro regionális, nemzetközi és regionális stratégiai tervezőmunkával, az Európai Duna Regionális Stratégiából adódó fejlesztési feladatokkal.