Fel kellene darabolni a bankokat?

Olyan hatalmasra nőttek, hogy baj esetén nincs más lehetőségük a kormányoknak, mint az anyagi segítségnyújtás.

tt
2012. 09. 04. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási tempóban váltak kikerülhetetlen gazdasági tényezőkké a bankok. 1995-ben a hat legnagyobb amerikai bank vagyona még csak az Egyesült Államok bruttó nemzeti össztermékének 17 százalékát tette ki, 2005-ben már 50 százaléknál jártak, ma pedig már-már 60 százaléknál tartanak. Méretükből adódóan bármelyikük bedőlése akkora károkat okozna, hogy a kormánynak gyakorlatilag mérlegelés nélkül, azonnali segítséget kellene nyújtania baj esetén.

Simon Johnson, a Nemzetközi Valutaalap volt vezető közgazdásza szerint a túlságosan nagyra nőtt pénzintézeteket fel kellene darabolni, a több kisebb bank ugyanis rendszerszinten kisebb kockázatot jelent.

A szakember a Bloomberg hírügynökség által közölt írásában felidézi, hogy a nagybankok mellett érvelők szerint a gyors vagyongyarapodás mögött természetes piaci folyamatok állnak, de szerinte ez az álláspont nem igaz. Johnson szerint a pénzintézetek túlterjeszkedése nem csak az Egyesült Államok számára jelent veszélyt. Az Európát érintő döntéseket is befolyásolja, vannak-e olyan bankok a közösségben, amelyeket nem hagyhatnak bedőlni az euró megtartása érdekében.

A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.