Stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek

Együttműködési megállapodást írt alá a Liga Szakszervezetek az Ipartestületek Országos Szövetségével és a Nonprofit Humán Szolgáltatók Országos Szövetségével.

WL
2012. 09. 18. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh László, az IPOSZ elnöke elmondta: a megállapodás fő célja a munkabéke biztosítása, a kollektív jogok minél szélesebb érvényesítése, valamint a munkaadók és munkavállalók között felmerülő vitás kérdések szakmai egyeztetése. Hangsúlyozta, az IPOSZ 40 ezer, főként mikro- és családi vállalkozást képvisel, ezért is törekszik együttműködésre a szakszervezetekkel, elsősorban a kollektív szerződések és a minimálbér ügyében. Megjegyezte, a jogsegélyszolgálatot nyújtó Jogpont hálózattal kapcsolatos munkában már eddig is jó volt együttműködésük.

A társadalmi szervezetek megítélésén szeretnének változtatni

Gaskó István, a LIGA elnöke kiemelte: azért szeretnének szabályozott formában együttműködni minél több munkáltatói szervezettel, mert a politika nem támogatja a társadalmi és érdek-képviseleti szervezetek működését, és azok megítélése is romlott. Elmondta: a társadalmi szervezetek megítélésén szeretnének fordítani, és Orbán Viktor miniszterelnökkel is megállapodtak abban, hogy a kormány átértékeli a civil szervezetek szerepét, valamint hogy a kormány kikéri a szakszervezetek véleményét.

Ez mindenképp fordulatként értékelhető a kormány eddigi politikájában – vélekedett a LIGA elnöke. Szólt arról is, hogy a LIGA mind a kilenc, a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban részt vevő munkaadói érdekképviselettel tárgyal, közülük az IPOSZ a nyolcadik, amellyel aláírták a megállapodást. Az MTI kérdésére Gaskó elmondta: reményei szerint hamarosan sikerül létrehozni az együttműködést a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségével is.

Egyedülálló megállapodás

Bényei Andrásné, a Nonprofit Humán Szolgáltatók Országos Szövetségének ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: olyan stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek a szakszervezeti szövetséggel, amely egyedülálló az országban, mivel a szakszervezet és a civil szektor együttműködése régóta várat magára, eddig csak alkalmi együttműködés volt, hosszú távú nem. Hozzátette: a nonprofit szolgáltatók számára az uniós források tervezésénél, lehívásánál jelenthet kitörési pontot a megállapodás, mert a Ligával közösen tudnak érdeket érvényesíteni, programokat megvalósítani.

 

Érintkezési pontok

Gaskó elmondta: a Liga is komoly eredménynek tekinti, hogy megállapodhattak az ország egyik legnagyobb civil szervezetével. Kiemelte: a civil társadalommal való együttműködés egyre fontosabb, különösen akkor, amikor az állam egyre erősebb pozíciókat akar megszerezni magának. Ez az első megállapodásuk civil szervezettel, és remélik, hogy ezt továbbiak követik. A szakszervezeteknek sok érintkezési pontja van a civil társadalommal, például a munkaerő-közvetítés, a felnőttképzés vagy akár a munkavállalói jogokban való tanácsadás területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.