Bő egy esztendő alatt kimosták a húsz év alatt összegyűlt szennyest: a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány új szervezeti formát kapott, és új igazgatóval az élén két évtized után végre nyereséges évet zárt. De ez a történet nem csak a pénzről szól ám.
– A tudománypolitikában igen komoly változás indult a kormányváltás után, ennek az egyik momentuma volt a Bay Zoltán Közalapítvány sorsának rendezése. A háttérintézményeket a kormányzat elkezdte konszolidálni, létszámban, feladatban, emberi erőforrásban. Tavaly tavaszra kikristályosodott, hogy a Bayt nem darabolják fel, nem olvad be egy másik intézménybe, hanem az egyik erős pontja lesz a konkrét innovációs tevékenységnek – ismerteti a kutatóintézet „rendszerváltozását” Skultéty Tamás ügyvezető igazgató.
A közalapítvány 2011 decemberében átvedlett nonprofit kft.-vé, ami azt jelenti, hogy a tulajdonos állam a keletkező nyereséget nem veszi ki a cégből, hanem visszaforgatja az alaptevékenységbe. A közalapítvány tempósan újult meg minden szinten, eljárásában és habitusában is, gyakorlatilag csak a falak maradtak; a kormányzat és a piac igényeinek egyformán megfelelő vállalat jött létre. Miről beszélünk? „Az alkalmazott kutatás, amivel mi foglalkozunk, már nem elméleti szinten zajlik, hiszen a gyakorlatban méretnek meg a dolgok. Azon kutatásokat végezzük el, amire az ipari, piaci szereplőknek szükségük van” – fogalmazza meg az új szemléletet Skultéty.
Adóforintok nélkül működő állami cég
Miután a kutatást kivitték a piacra, kiderült, a válságban pontosan erre van szükség. – Ma közismert tény, hogy válságban kell a legjobban „innoválni”, mert amikor vége lesz a nehéz időszaknak, azt fogják nézni, ki áll készen. Aki a válság idején jót csinált, annak szakmailag és pénzügyileg is megtérül a munkája. Mi is felmértük az erőforrásainkat, és amire nem volt szükségünk, azt eladtuk a piacon. Emberállományunkban is volt egy 20 százalékos fluktuáció.
Az átállással egy év alatt fél milliárd forinttal növelték a forgalmat, az árbevétel rubrika mellett pedig a Bay történetében idén először állt pozitív szám (50 millió forint) úgy, hogy két innovációval foglalkozó céget is beolvasztottak a Bayba, emberveszteség nélkül. Az intézet uniós pályázatok résztvevője és győztese is (jelenleg 20 nemzetközi kutatási pályázatuk fut), a 250 fő körüli dolgozói létszámot pedig folyamatosan emelni tudják – idén körülbelül 50 fővel bővültek –, s hamarosan újabb 5-6 kutatói állást hirdetnek meg. Skultéty hangsúlyozza: mindezt állami intézményként, egyetlen adóforint felhasználása nélkül.