A Bankcsapda Érdekvédelmi Civil Szervezet és több más civil tömörülés által szervezett demonstráció résztvevői a József nádor téren gyülekeztek, majd a Magyar Rádió épülete elé vonultak, megtöltve a Pollack Mihály teret, hogy követeléseiket eljuttassák a médiának.
Az MTI-nek is elküldött követeléseik között szerepel a kilakoltatások és a végrehajtási eljárások azonnali leállítása, illetve a közjegyzői végrehajtási záradékok kiállításának megtiltása. Követelik továbbá a devizaalapú tartozások teljes eltörlését.
Közleményük szerint „a deviza-tőketartozás nyilvántartásáról szóló jelzálog-hitelezés [ ] tulajdonképpen csak devizában elszámolt pénzügyi konstrukció, ahol a korlátlan kockázatok névlegessége miatt a pénzügyi szolgáltatónak uzsoramértékű árfolyamnyeresége keletkezhet, és keletkezett is”.
A civil szervezetek szerint a bankok és az állam felelőssége egyaránt felmerül a devizahiteleknek a lakosság túl széles körében való elterjesztésében, és úgy vélik, hogy jogos az érintett ügyfelek kártérítési igénye. Álláspontjuk szerint „a tartozások teljes eltörlésének a fedezete részben a magyar jegybanki, részben a hazai pénzügyi szektor és azok anyabanki forrásaiból meg tud valósulni”.
A Fidesz és országgyűlési frakciója továbbra is támogat minden olyan javaslatot, amely végleges és biztonságos megoldást nyújt a devizahitelesek problémájára, ennek érdekében az eddigi intézkedések mellett újabb segítséget kínál az érintett családoknak – mondta Selmeczi Gabriella, a nagyobbik kormánypárt szóvivője szombati, budapesti sajtótájékoztatóján.
Újra felizzottak a viták a külföldi fizetőeszközben nyilvántartott, ám forintban törlesztett kölcsönök körül. A kérdés már hosszú hónapok óta ugyanaz: van-e deviza e hitelek mögött, vagy csupán a tartozások könyvelése zajlik frankban, euróban és jenben? Nagy horderejű kérdésről van szó, mert ha bebizonyosodna, hogy valójában nincs deviza az úgynevezett devizahitelek mögött, az sokak szerint az évszázad átverésének számítana – olvasható a Magyar Nemzet szombati számában.