A közlemény szerint a két vezető csütörtökön találkozott a Miniszterelnökség fejlesztési irodájának kezdeményezésére. A találkozón egyetértettek abban, hogy le kell vonni a 2007 és 2013 közötti támogatási időszak tapasztalatait ahhoz, hogy Magyarország 2014 és 2020 között hatékonyabban tudja felhasználni a rendelkezésére álló európai uniós forrásokat. A közlemény emlékeztet arra, hogy a 2014 és 2020 közötti támogatási időszakban az uniós források felhasználását irányító szerv a Miniszterelnökség lesz.
Az Állami Számvevőszék általános tapasztalata, hogy az európai uniós források lekötésének hatékonysága alapvetően sikeres, Magyarország az elmúlt két évben sokat lépett előre ezen a téren és más tagállamokkal összevetésben is jól áll – szögezte le a találkozón Domokos László. A jelentésekből ugyanakkor kitűnik a koncentrált stratégiai tervezés hiánya, valamint a források kifizetésének elhúzódása. A pénzek nehezen és lassan jutottak el a kedvezményezettekhez, ez pedig negatívan befolyásolta az eredményességet – mutatott rá az ÁSZ elnöke.
Az eszmecserén Lázár János elmondta: a kormány is felismerte a korábbi évek problémáit, ezért jelentős változás lesz, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós költségvetési ciklusnak már egy másfajta intézményrendszerrel vág neki az ország. A Magyarország számára rendelkezésre álló források esetében az operatív irányítás, a projektmenedzsment és a pályázatkiírás a tárcák felügyelete alá tartozik majd, ami a kormány tervei szerint egyszerűbbé és átláthatóbbá teszi a rendszert.
Magyarország egy főre jutó európai uniós nettó támogatása annak ellenére nő, hogy az EU költségvetésének az összege csökken – jelentette be a miniszterelnök a 2014 és 2020 közötti uniós keretköltségvetésről döntő állam- és kormányfői csúcsot követő pénteki, brüsszeli sajtótájékoztatóján. Orbán Viktor elmondta: Magyarország Litvánia után a második az egy főre jutó támogatásokat tekintve. Magyarország egy főre jutó támogatása 712 ezer forint lesz.