Az éves meghallgatásán a miniszter a fejlesztési kabinet létrehozását jelentős lépésnek nevezte a fejlesztések felgyorsítása érdekében. Németh Lászlóné hangsúlyozta: folyamatosan figyelik a jelentős projektek állását, és a nem megfelelő ütemű forrásfelhasználás esetén közbelépnek, az operatív programok tartaléklistáján lévő fejlesztéseknek adva lehetőséget. Kiemelte: az önkormányzati, állami fejlesztések elősegítésére önerőalapot hoztak létre, a megfelelő garancia melletti szállítói előleg kifizetésétől pedig azt várják, hogy lendületet ad a fejlesztések megvalósításához.
A miniszter ismertetése szerint az operatív programok közül a Környezet és Energia Operatív Programban (KEOP) a szennyvízberuházások körül akadtak gondok, ezért 58 projektet központosítottak, és a végrehajtást követően a beruházások visszakerülnek a projektgazdákhoz.
A fejlesztési források kifizetésével kapcsolatban Németh Lászlóné hangsúlyozta, hogy a hátralévő időszakban a teljes forrásfelhasználás érdekében tartani kívánják az évi mintegy 1500 milliárd forint eljuttatását a projektgazdákhoz, de ehhez megfelelő ütemben kell beérkezniük a számláknak.
A 2014–2020 közötti időszakra vonatkozóan elmondta, arról már született döntés, hogy a források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre, 40 százalékát pedig az ágazatok között használja fel az ország. Erről folyamatosan egyeztetnek az Európai Bizottsággal, és a Nemzetgazdasági Minisztériummal közösen dolgoznak a leendő operatív programok tartalmán, a lebonyolítás struktúráján.
Képviselői kérdésre válaszolva Németh Lászlóné elmondta: a Nabucco-projektekről tárgyalások zajlanak, és még nem dőlt el, hogy a Mol megtartja-e részesedését a projektben.
Rendkívüli mértékben megnövekedett Törökország stratégiai szerepe az elmúlt tíz évben, bár továbbra is vannak konfliktusai egyes térségbeli országokkal – mondta Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságának keddi ülésén, amelynek egy része - kérésére – zárt ajtók mögött zajlott.
A helyettes államtitkár kiemelte, az elmúlt tíz évben paradigmaváltás következett be a török bel- és külpolitikában: az erős kormánypárt vezetésével az ország megváltoztattatta nemzetközi szerepét és komoly belpolitikai reformokba fogott. Ugyanakkor megtartotta atlantista elköteleződését, a NATO-tagság továbbra is fontos számára, és sokkal aktívabb, kezdeményezőbb lett a nemzetközi közösségben – tette hozzá.