Izgalmas fázisba lépett az Ős-Dráva program

Több évnyi előkészület után az idén látványosabb szakaszához ért a program azzal, hogy egyre több eleme jut a kivitelezés fázisába.

KG
2013. 05. 22. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országgyűlési képviselőként és a Baranya megyei közgyűlés elnökeként is dolgozó fideszes politikus a Felelő(s) Közösségek elnevezésű nemzetközi vidékfejlesztési konferenciát megelőzően újságíróknak elmondta: a dél-baranyai Ormánság 25 milliárd forintos, 45 ezer hektárt érintő felzárkóztatási programjának keretében hónapokon belül megtörténik a Dráva Cúnhoz és Szaporcához közeli holtágának vízpótlása.

Beszámolt arról, hogy elindult a vízkormányzási rendszerhez kapcsolódó több további beruházás, a látogatóközpont építése, a gyógynövénygyűjtésre alapozva pedig bővítik a közmunkaprogramban foglalkoztatottak körét. „Ezen kívül a következő időszakban is várhatóak infrastrukturális, valamint munkahelyteremtő fejlesztések” – tette hozzá Tiffán Zsolt.

Megújul a Pécset Vajszlóval összekötő 14,6 kilométeres út, a március végén kezdődött és szeptemberig tartó munkálatokra 1,45 milliárd forintot költenek.

 

Az Ős-Dráva program kiemelten fontos a kormány számára, mert nagyon fontos téma. Az egész ország szempontjából súlyos ügy.

Az Ős-Dráva program lényege a vizes élőhelyek revitalizálása vízkormányzási rendszer kialakításával, elősegítve a folyó mentén az ökoturizmus, a horgászat, a mezőgazdaság fellendülését.

A tervek szerint a folyóvíz egy részét szabályozottan, vízpótló árokhálózatokon keresztül tavakhoz, holtágakhoz, öntözendő területekhez juttatják, a természetes eredetű lefolyásból származó vizet visszatartják, tárolják, és ebből oldják meg az agrárterületek öntözését. Mindez hozzájárulhat ahhoz, hogy az ott élők munkát kapjanak, piacképes terméket előállításával jövedelemhez jussanak.

A programhoz kerékpárutak építése és templomrekonstrukció is kapcsolódik, a kormány pedig áprilisban, az ormánsági Kémesen tartott kihelyezett ülésén határozott arról, hogy támogatja a Dráván egy kompkikötő és egy új híd megépítését, továbbá az M6–M60-as autópálya meghosszabbítását a horvát határig. Mindez jelentősen hozzájárulhat a térség felemelkedéséhez.

Tiffán Zsolt az MTI érdeklődésére szólt arról is, hogy a Nemzeti Kulturális Alap 300 millió forinttal támogatja ormánsági templomok felújítását. A pénzből a térség 7-8 legrosszabb állapotú templomának rekonstrukciójára nyílik lehetőség.

Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) rektora azt emelte ki, hogy az Ős-Dráva az első olyan komplex program, amely kísérletet tesz az ország egyik legszegényebb térségének tartott Ormánság felzárkóztatására. „A projektbe az egyetem oktatói és diákjai is bekapcsolódhatnak, az intézmény a teljes szellemi kapacitásával szeretne hozzájárulni a sikeres megvalósításhoz” – fogalmazott a rektor.

A Baranya Megyei Önkormányzat és a PTE által szervezett, mintegy kétszáz résztvevővel zajló Felelő(s) Közösségek elnevezésű háromnapos konferencia fő témája a vidékfejlesztés, azon belül is az Ős-Dráva program, de az érdeklődők előadásokat hallhatnak a XXI. század helyi és globális kihívásairól, eszmecserét folytathatnak a társadalmi problémákról és azok kezeléséről. A résztvevők pénteken kirándulást tesznek az Ormánságba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.