Orbán: Ez a kormány tesztje

Az Ős-Dráva program kiemelten fontos a kormány számára, mert nagyon fontos téma. Az egész ország szempontjából súlyos ügy.

MNO
2013. 04. 25. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ormánság olyan nagy múltú, gazdag hagyományokkal rendelkező térség, amely leromlott hellyé vált. Többek között nagyon magas a roma lakosság aránya, fájdalmasan nagy a munkanélküliség és az emberek nem is rendelkeznek elképzelésekkel, hogy mit is kellene csinálni. Elesett térségről beszélhetünk – emelte ki a miniszterelnök a kormányülés kezdetén.

Mint mondta, egy kormány tevékenységének egyik legfontosabb értékmérője, hogy mit tud kezdeni a legnehezebb helyzetben lévő térségekkel. Ezért az Ős-Dráva programot tesztnek is tekintették, hogy képesek-e arra, hogy ilyen területeknek is jövőképet nyújtsanak.

Már a kampányban kigondolták Tiffán Zsolttal a programot. Orbán hozzátette, hogy bár úgy hangzik, mint egy zöld program, ez nem egy környezetvédelmi program, hanem térségfelzárkóztatási akció. Többek között a mezőgazdaság, munkahelyteremtés, vízkormányzás is része. Nem véletlen, hogy itt vagyunk ma, és ezzel a kérdéssel foglalkozunk – húzta alá Orbán –, ennek a programnak a sikere a kormánynak és az országnak is tesztje.

A kabinet tagjai a térség helyzetéről, fejlesztési lehetőségeiről tájékozódnak – közölte korábban Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Orbán és Tiffán beszéde után zárt körben folytatódik a kihelyezett kormányülés, majd a kormányfő sajtótájékoztatót tart. A miniszterelnök délután Pécsre látogat, ahol megbeszélést folytat a város fideszes polgármesterével, Páva Zsolttal.

Tiffán Zsolt, az Ős-Dráva program összehangolásáért felelős kormánybiztos köszönetet mondott a baranyai és az ormánsági emberek nevében a kormánynak, hogy a rendszerváltást követően első alkalommal rendeztek kormányülést egy Kémeshez hasonló baranyai kistelepülésen. Felhívta a figyelmet egy régi mondásra: az ország fénye aranya, legszebb megye Baranya. Szerinte az emberek ezt egyre ritkábban hallották az utóbbi időben.

Tiffán úgy látja, bár a térségben a munkakedv jelen van, Baranya megye nem tartozik a legfejlettebb megyék közé. A kormánybiztos rámutatott: rengeteg a zsákfalu, főleg az Ormánságban, ahol nem éri el az összlakosság a száz főt, a fiatalok pedig elmennek, és a nagyobb városokban néznek munka után. A Baranya megyében elindított kormányprogramok a munka alapú társadalom létrejöttét szorgalmazzák és segítik – hangsúlyozta, hozzátéve: az ipari és mezőgazdasági termelést beindítva kell javítani az emberek helyzetét.

„Azt mondhatnánk, Pécs egy csodálatos megyeszékhely, a kultúra fővárosa, gyönyörű adottságokkal, ami vonzást teremt – emelte ki. A megyét két folyó mossa, gazdag a gyógyvizekben, a magyarokkal együtt élnek itt horvátok, dél-szlávok és németek” – mondta el Kémesen Tiffán. A térségében megfigyelhető hanyatlás okaként a bányabezárásokat nevezte meg a kormánybiztos, „az ipari termelés hanyatlásának köszönhetően a munkahelyteremtés és egyáltalán a foglalkoztatás nem olyan szintű mint más fejlettebb megyében”.

Beszámolt arról is, hogy területfejlesztési koncepciót dolgoztak ki, ami az infrastrukturális részleteket hivatott vizsgálni. Problémának nevezte, hogy az M6-os és az M60-as autópálya forgalma rászabadul Pécs városára, valamint, hogy e két jelentős autóút csak az országhatárig húzódik. Szerinte ezeket át kell vezetni a határon, így válhat a horvátok uniós csatlakozását követően transznacionális központtá Pécs.

Tiffán megkérdezte a kormány tagjaitól, hogy az autópálya mikor fogja metszeni az államhatárt, erre Németh Lászlóné reagált, aki elmondta, hogy 2018 végére már autópályán lehet autózni a határig. A kormány segítséget ad a falusi embereknek, ennek köszönhető, hogy 66 kilométer autóutat sikerült felújítani, ebből 50 kilométer az Ormánságban van – mondta Tiffán.

Az Ős-Dráva programban szerepel, hogy meg kell építeni egy Dráván átívelő hidat, de ehhez a horvátok segítsége is kell. Ennek érdekében Orbán felkérte Martonyi Jánost, hogy érdeklődjön a horvát félnél, hogy mi a szándékuk ebben a kérdésben. A térségben nagy a munkanélküliek aránya, de a START programnak köszönhetően 420 főt tudnak foglalkoztatni kifejezetten az Ős-Dráva programban. A roma lakosság hajlandó dolgozni, ha megteremtik ennek a feltételeit. Vissza fognak térni a munka világába – mondta Tiffán.

Túrós László erdész álma volt az Ős-Dráva program, 2007-re lett kész, de 2010-ig senki sem foglalkozott vele – emelte ki Tiffán. 43 települést, négy kistérséget, 45 ezer hektárt érint a program. A vízkormányzási rendszerről elmondta, hogy a Dráva az 1920-as évek szabályozásának köszönhetően lemélyült, kifolyt belőle a víz. A jövőben megakadályozható lesz az aszály, és a belvizet is el tudják majd vezetni. A víz a térség nagy kincse, és erre fognak építeni. A cél, hogy az ősi foglalkozásokat újra űzhessék a helyiek, háztáji gazdálkodást, állattenyésztést folytathassanak – tette hozzá Tiffán.

Az egykézéssel indult ez az egész tragikus korszak – emelte ki Balog Zoltán. Orbán elmondta: olyan helyzet nem állhat elő, hogy magyar templomok azért nem újulnak meg, mert a norvégok nem adnak pénzt. Szerinte ez a kérdés az önbecsülést is érinti, ha nem adnak Norvégiából a megvalósításhoz pénzt, „meg kell csinálni saját magunknak”.

Lejárt Garancsi István mandátuma, de készített egy tervezetet a turizmus fejlesztésére. Fontos, hogy az ország tudhassa, hol, merre, mennyi bicikliút épült, hol vannak szállások csónakázási lehetőségek – húzta alá Orbán.

Tiffán dicséretesnek nevezte, hogy a kormánynak köszönhetően megalkották a bortörvényt, életbe lépett a hegyközségi törvény, és megtörténtek a tisztújítások. Így az évek óta tartó meg nem egyezés a szőlészek és a borászok között most megszűnt.

Kiemelte: az adminisztratív kötelezettségek megbénítják a szakmát. Ha már olyan dolog történt – folytatta –, hogy a szőlészeti és borászati kutatóintézeteket összevonta a kabinet, vizsgálni kell, hogy ezekben a kutatóintézetekben az engedély kiadásához szükséges papírokat is kiadják-e. Nekünk az a dolgunk, hogy a gazdák érdekeit képviseljük, ha egy villányi gazdának csak Pécsig kell elutaznia, hogy borát bemutassa, hamarabb bevételhez juthat – szögezte le. Fontosnak nevezte továbbá, hogy létrejöjjön egy kutatási és szellemi bázis.

Ennek kapcsán Orbán Viktor feltette a kérdést: sikerül-e végrehajtani 2014-ig azt a 12 pontot, amit a borászokkal megkötött egyezség keretein belül vállalt a kormány. „Megcsináljuk, vagy elszállt?” – kérdezte Tiffántól. Válaszában a biztos azt mondta: „a 12 nem valószínű, de meg tudjuk gyorsítani”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.