Két lakossági energiaszolgáltató kapott eddig büntetést amiatt, mert a kiküldött számláik nem mindenben feleltek meg a megváltozott formai előírásokra vonatkozó elvárásoknak – közölték a Magyar Nemzet kérdésére a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnál (NFH). Hozzátették, az egyik cég nyolc-, a másik pedig tízmillió forintos bírságot lesz köteles fizetni, amennyiben a határozat jogerőssé válik.
A lapnál úgy tudják, előbbi összeget a hatóság az Elműre, utóbbit pedig a GDF Suezre szabta ki. Ez éppen az a két szolgáltató, amelyek számlázása miatt Németh Szilárd országgyűlési képviselő, a Fidesz rezsicsökkentést ellenőrző munkacsoportjának vezetője az eljárást kezdeményezte az NFH-nál. A vizsgálat azonban mind a tizenegy egyetemes szolgáltató ellen elindult, s a többi cégre vonatkozó elsőfokú határozatok várhatóan csak a jövő héten születnek meg. Ez egyben azt is jelenti, hogy további büntetések jöhetnek, ugyanis a február 19-én hatályba lépett új számlaképnek határidőre egyedül az E.ON tudott megfelelni. Szinte biztos azonban, hogy az ÉMÁSZ is az Elműhöz hasonló bírságra számíthat, mivel egy cégcsoport két társaságáról van szó, így a módosításhoz szükséges informatikai fejlesztések is egyszerre valósulhatnak meg.
Február 19. óta a számlák első oldalán kiemelve kell szerepeltetni a fizetendő összeget, valamint az ahhoz tartozó fizetési határidőt. Ezenkívül fel kell tüntetni színes kiemeléssel, hogy a januári 10 százalékos rezsicsökkentéssel a fogyasztó mekkora megtakarítást tudott elérni. Ugyancsak változás, hogy a számla hátoldalára kerül a fogyasztás és a végösszeg részletezése.
(Dékány Lóránt)
További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.
Törvényben rögzítette a parlament a rezsicsökkentést: az április 29-én elfogadott jogszabály a földgáz, az áram és a távhő árának január 1-jén bekövetkezett csökkentése mellett előírja a víz- és a szemétszállítási díjak tízszázalékos csökkentését július 1-jével.
Azért, hogy az Orbán-kormány képes legyen tovább csökkenteni a rezsiköltségeket, az Országgyűlés átalakította és rendeletalkotási joggal ruházta fel az energiahivatalt; az elfogadott változtatással bíróságon már nem lehet megtámadni az energiahivatal rezsicsökkentést érintő döntéseit, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendeleteivel szemben már csak az Alkotmánybíróságon indítható jogorvoslat. Eddig egyébként 3400 panasz érkezett az energiahivatalhoz, amelyek mind arról szólnak, hogy a szolgáltatók megpróbálják „elszabotálni” a rezsicsökkentést. Az elmúlt hetekben 550 ezer aláírást gyűjtött a párt a rezsicsökkentést támogató kampányában.