Időben elkészül a Szamos–Kraszna közi tározó

Jövő novemberre, az eredeti határidőnek megfelelően készül el a Szamos–Kraszna közi árapasztó tározó.

TAN
2013. 08. 07. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A víztározónál lesz az ország eddigi legnagyobb árvízvédelmi létesítménye, egy úgynevezett vízbeeresztő műtárgy is, amelynek építése során eddig 21 ezer köbméter betont és 2560 tonna betonacélt használtak fel. A Tunyogmatolcs közelében épülő, rekordméretű, 118 méter széles és 278 méter hosszú szerkezeten 13 pillért alakítanak ki, amelyek a víz beáramlását fogják segíteni – mondta Puskár Anett, a műtárgyat építő Közgép Zrt. kommunikációs igazgatója.

Az 51 négyzetkilométer területen elterülő, nyolc szatmári település külterületét érintő, 126 millió köbméter térfogatú víztározó révén jelentősen nő a térség védettsége az árvizekkel szemben. Segítségével a Szamoson 60-80, a Tiszán Vásárosnaménynál 30-40, Tokajnál pedig 15-20 centiméter árvízszintcsökkenést lehet elérni. Puskár Anett hozzátette: a munkálatok jól haladnak, a 2014 novemberére tervezett műszaki átadás-átvétel tartható.

A kivitelezési munkálatokat a nyílt közbeszerzési eljáráson nyertes Ke-Víz 21 Zrt., Kötiviép\'B Kft. és Közgép Zrt. alkotta konzorcium végzi. A Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése (VTT) programba illeszkedő tározó építéséről Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Fetivizig) vezetője elmondta: egyedülálló méretű műszaki létesítmények építése zajlik a területen rekordrövidségű idő alatt, amelyek a vidék árvízi védettségét segítik. A tározót a Szamos rendkívüli árvizeinek kezelésére építik meg, de emellett elősegíti a tiszai árvízi védekezést is.

Az árapasztó beruházója az Országos Vízügyi Főigazgatóság, az üzemeltetést és a működtetést pedig a Fetivizig fogja ellátni – jelezte Bodnár Gáspár, hozzátéve, hogy a tározót rendkívüli árvízi helyzetekben, egyfajta „vészszelepként” fogják használni vízleeresztésre és a töltések tehermentesítésére. A tározót a Szamosból árasztják el vízzel és a Krasznába ürítik le; a műtárgy használatára várhatóan 30-40 évenként, a becslések szerint 2-3 hétig lesz szükség.

A Szamos–Kraszna közi tározó Kocsord, Tunyogmatolcs, Szamoskér, Szamosszeg, Nagydobos, Ópályi, Győrtelek és Mátészalka külterületét érinti. A kivitelezés során 1,5 millió köbméter földet mozgatnak meg, 21 kilométer új töltés épül, további 17 kilométeres szakaszon pedig megemelik a töltések magasságát. Ezenkívül belvízelvezető csatornák épülnek, illetve elvégzik a munkaterület miatt érintett, Tunyogmatolcsot és Szamosszeget összekötő út korrekcióját is. A VTT-program első ütemének keretében összesen hat árapasztó tározó: a cigándi, a tiszaroffi, a hanyi–tiszasülyi, a szamoskrasznaközi, a nagykunsági és a beregi víztározó épül meg.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.