Az államtitkár az MTI-nek elmondta, hogy ezzel a megállapítással több európai uniós szakember is egyetértett, amikor a víziszárnyas-ágazat jövőjéről egyeztettek november végén Berlinben, a Magyar Szüret kísérő eseményeként. Az egyeztetésen részt vett Poprády Géza, a Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára, német részről Clemens Neumann agrárminisztériumi helyettes államtitkár, Juliane Hedderich, az Európai Tollszövetség (EDFA) igazgatója, Peter Spary, az Európai Tollszövetség elnökségi tagja, valamint Dorota Bilaczak lengyel mezőgazdasági szakdiplomata. Budai Gyula közlése szerint a résztvevők leszögezték, hogy a Négy Mancs állatvédelmi szervezet által felállított feketelistát nem ismerik el, és kinyilvánították, hogy ilyen listák összeállítása egyértelműen káros.
A politikus idézte a Stiftung Warentest német fogyasztóvédelmi kiadvány decemberi számában megjelent cikket, amely arról ír, hogy egyes állatvédelmi szervezetek az állatvédelmi szempontok érvényesítése helyett pénz- és piacszerzésre használják fel erejüket. A lap szerint a Négy Mancs szervezet az általa összegyűjtött pénz több mint 65 százalékát „működési költségként” kezeli, és az adományoknak csak 35 százalékát fordítja állatvédelmi célra. Ez komoly fogyasztóvédelmi aggályokat is felvet – jegyezte meg az államtitkár.
Budai Gyula ismertetése szerint a berlini egyeztetésen részt vevő országok képviselői egyetértettek abban, hogy családok, munkahelyek tönkretételét egyetlen ideológia sem támogathatja. Az átláthatóságra és a termékek követhetőségére-visszakövethetőségére kell fókuszálni oly módon, hogy a melléktermékekre – például szárnyasfeldolgozás esetén a tollra – is kiterjedjen, hangsúlyozta.
Az államtitkár jelezte: az Európai Tollszövetség üdvözölte a magyar Hungerit Zrt. ezzel kapcsolatos erőfeszítéseit, egyben elismerte, hogy a különféle tanúsító rendszerek akkreditációi – a Hungeritnél idén 32 volt – többletkiadásokat okoznak, és ez ronthatja a versenyképességet.
Budai Gyula megjegyezte: a Négy Mancs Alapítvány piactorzító tevékenységét támasztja alá, hogy miközben a feketelistáján szerepel két, hízottszárnyas-áruval kereskedő, francia tulajdonban lévő cég, ugyanennek a francia vállalatnak két lengyel érdekeltsége a pozitív listáján szerepel mint olyan cég, amely elutasítja a tollszedést és a hízottárut.
Valótlanságot állított Gabriel Paun, a Négy Mancs nemzetközi kampányigazgatója, amikor azt mondta, hogy Vidékfejlesztési Minisztérium eljárást kezdeményezett a GVH-nál az alapítvánnyal szemben – közölte az államtitkár, hozzátéve: valójában a GVH az Oppenheim Ügyvédi Iroda által képviselt Baromfi Termék Tanács kérelmére folytatott versenyhivatali eljárást 2011 végén a magyar Négy Mancs Alapítvánnyal szemben, és végül a kérelmet hibás koncepcióra hivatkozva elutasította.
Az államtitkár hamisnak nevezte azt az állítást is, hogy a Négy Mancs tevékenységét és baromfijóléti auditáló rendszerét a magyar gazdák 75 százaléka elfogadná. „A Négy Mancs egyértelműen külföldi gazdasági érdekeket szolgáló gerillatevékenységét a magyar gazdatársadalom egésze elutasítja” – fogalmazott Budai Gyula.