A németországi Hypo Real Estate volt az egyik olyan pénzintézet a 2008-ban kirobbant válságban, amit az adófizetők pénzéből mentettek meg – írja a Híradó.hu. A német kormány több milliárd eurót költött rá, végül államosították. Ehhez hasonló történt Írországban, ahol az egyik legnagyobb bank megmentésére 30 milliárd dollárt költött az állam.
Az ilyen eseteket kerülné el a jövőben az Európai Unió: a mostani csúcstalálkozón úgy döntöttek: a jövőben nem az adófizetők pénzéből mentik meg a felelőtlenül gazdálkodó és hitelező bankokat, hanem egy külön alapból segítik ki őket. Az alapot többek között a pénzintézet részvényeseinek és kötvényeseinek befizetéseiből töltenék fel.
Az Erste Bank vezető elemzője jónak értékelte a brüsszeli döntést, amit a nemzetközi piacok is kedvezően fogadtak. „Sok probléma volt az elmúlt időszakban és az euróövezettel kapcsolatban, soha nem volt lefektetve az az álláspont, hogy egy bankot pontosan kinek a pénzéből kell kimenteni, hogyha bajba kerül. A bankunió ezt a problémát is kezeli” – mondta Gabler Gergely.
„A bankunió ügyében áttörés történt” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, és hozzátette: Magyarország már vizsgálja, érdemes-e belépni az uniós bankok megmentésére létrehozott alapba, az ugyanis csak az eurózónában lesz kötelező. A nemzetgazdasági tárca viszont már dolgozik egy unióshoz hasonló hazai törvényen.
„Legyen egy olyan nemzeti szabályozásunk, ami a magyar polgárokat védi meg attól, hogy a rosszul működő bankok pénzügyi következményeit, illetve a rosszul működő bankok pénzügyi terheit át lehessen hárítani a választópolgárokra” – fogalmazott a miniszterelnök.
A nemzetgazdasági miniszter szombaton azt mondta: a törvénytervezet akár már januárra elkészülhet. „Hogyha egy ilyen jogszabály elkészül, ha lesz egy bankszanálási törvény, akkor nagyon nagy lépést tettünk afelé, hogy Magyarországon a bankzavarokat, a bankcsődöket vagy működési problémákat, azokat teljesen megfelelő mederben lehessen kezelni” – emelte ki Varga Mihály. Hozzátette: az Országgyűlés már tavasszal el is fogadhatja a törvényt.