Egyre több hazai termőföld-tulajdonos üzeni meg az osztrák gazdálkodóknak, hogy többet ne hajtsanak birtokaikra traktoraikkal – közölte a lap megkeresésére Nagy István. A mosonmagyaróvári fideszes országgyűlési képviselő szerint ennek oka egyrészt az általa benyújtott s elfogadás előtt álló zsebszerződések feltárását és semmissé nyilvánítását lehetővé tevő törvényjavaslat, másrészt a félelem a börtönbüntetéstől.
A képviselő jogszabálytervezete semmissé nyilvánítaná a fennálló törvények kijátszására irányuló termőföld-adásvételi szerződéseket, és azok feltárása érdekében jelentősen bővítené a nyomozó hatóságok jogkörét.
A törvényjavaslathoz – amelyet a köztársasági elnök korábban megfontolásra visszaküldött a parlamentnek – az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága hétfőn módosító javaslatot nyújtott be. A testület pontosítaná a tervezetben megfogalmazott, ám az ügyészi feladatkörökhöz nem illeszkedő jogosítványokat, másrészt viszont kiterjesztenék a törvény hatályát az olyan zsebszerződésekre is, amelyek földhasználati jogot keletkeztettek.
Tipikusan ilyenek azok a megállapodások, amelyek haszonélvezeti jogot adnak a külföldi kft.-k nevére. Ezek érvénytelenítése miatt háborogtak az elmúlt hetekben az osztrák politikai vezetők. A javaslat értelmében: aki termőföld tulajdonjogának megszerzése, valamint haszonélvezeti, illetve használati jog alapítása céljából az ezekre vonatkozó szabályok kijátszásával köt semmis szerződést, bűntettet követ el. Ez egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A parlament napirendje szerint a jogszabályról ma tartanak zárószavazást. Az alkotmányügyi bizottság tegnap az ügyvédi kamara kérésére elfogadta azt a jogszabály-módosítást is, amely csak november elsejétől tenné kötelezővé a földforgalmi szerződések ellátását biztonsági matricával.
Nagy István kitért arra is, hogy az említett megoldás, miszerint a földtulajdonosok egyszerűen kitiltják birtokaikról az eddigi külföldi földhasználókat, a drasztikusabbak közé tartózik. Az ország nyugati határán – tette hozzá – többek között azért élénkül a földforgalom, mert a zsebszerződésben érintettek jellemzően egy harmadik félnek értékesítik a földet. Ezzel úgy tudják jogszerűen lezárni ügyletüket, hogy az osztrák fél sem marad pénz nélkül. – Nem mintha sajnálni kellene az eddig hazánkban jogtalanul földet művelő külföldi polgárokat, hiszen az utóbbi 10-15 évben bőven kitermelték azt a bevételt, amit esetleg a magyar tulajdonosnak a birtokért fizettek – fejtette ki véleményét a honatya. Kitért arra is, hogy az idén életbe lépett földtörvény miatt már csak a helyben lakó gazdálkodónak lehet továbbadni a területeket.
– Így végeredményben elérjük a célunkat, magyar kézben tartjuk a hazai termőföldet – szögezte le. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az új jogszabály lehetőséget ad arra, hogy a zsebszerződésben érintett felek hatvan napon belül még büntetlenül jelezzék a hatóságoknak érintettségüket. Ez esetben akár termőföldjüket is megtarthatják. Azonban ha a zsebszerződéseket nem önkéntesen hozzák nyilvánosságra, úgy az ügyészség kezdeményezheti a bíróságnál, hogy az érintett termőföld tulajdonjogát az államnak ítéljék meg.
A képviselő emlékeztetett arra, hogy a kormány kiszélesítette azoknak az adatoknak a körét, amelyeket kötelező bejelenteni a földhasználati nyilvántartásba. Ennek az a célja, hogy egyértelmű legyen: ki és mely területet műveli hazánkban. Emellett több milliárd forintot biztosítottak a nemzeti parkoknak, illetve az állam nevében eljáró Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek a zsebszerződésgyanús szerződésekkel érintett földek megszerzésére. Az év elején pedig életbe lépett a mező- és erdőgazdasági területek forgalmáról szóló törvény is. A jogszabály egyértelműen leszögezi, hogy termőföldet csak megfelelő végzettséggel rendelkező, helyben lakó földműves vásárolhat. A jogszabályban megfogalmazott elővásárlási jogosultságok pedig teljes mértékben leszűkítik a lehetséges vásárlói kört.