Nem nyugodnak bele a hazai birtokszerzés tilalmát tartalmazó új földtörvény előírásaiba a hazánkban termőterületeket kereső külföldiek, akik – feltételezhetően nem kevés hazai jogi segítséggel – máris keresik a módját annak, hogy miként lehet továbbra is kijátszani a jogszabályokat. Ezt segíti az is, hogy a jegyzők egy része – mint ahogy a Magyar Nemzetet megkereső Vas megyei gazdálkodók felhívták a figyelmet – továbbra is mindenféle jogi felülvizsgálat nélkül tűzi ki az önkormányzatok tájékoztató felületeire az egyes földekkel kapcsolatos megállapodásokat, köztük olyanokat is, amelyek egyértelműen ellehetetlenítik azt, hogy a helyiek élhessenek a törvény által számukra biztosított előjogokkal.
Az osztrák földtörvény sokkal inkább sérti az uniós jogot, mint a magyar – mondta a Hír TV Magyarország élőben című műsorában Eva Maria Barki. A Bécsben élő, ismert ügyvéd annak kapcsán beszélt erről, hogy Ausztria vidékfejlesztési minisztere Brüsszelhez fordult, hogy az unió lépjen fel a magyar szabályozással szemben.
A tervekkel ellentétben nem név szerinti, hanem gépi szavazással fogadta el az Országgyűlés tavaly júniusi ülésén – 253 igen és 17 nem szavazattal, tartózkodás nélkül – az új földtörvényt.
A laphoz fordulók konkrét példaként mutattak rá arra a február 4-én az őriszentpéteri önkormányzatnál kifüggesztett szerződésre, amely a helyi gazdálkodók törvényben biztosított előbérleti jogának gyakorlását több mint tizenhárommillió forint megfizetéséhez köti, méghozzá egy összegben. A közszemlére bocsátott megállapodás szerint ezt azért kellene lerónia az előjogával esetleg élni kívánó helyi gazdálkodónak, mert a cég az előző év őszén már elvégezte az ilyenkor szükséges munkálatokat, s bekerítette a területet.
Azzal, hogy ez a kitétel megjelent a szerződésben, szakértők szerint egy csapásra a nullára csökkent az esélye annak, hogy az adott területtel kapcsolatban bárki úgy döntsön: él elő-haszonbérleti jogával. Egyébként a 15 hektáros termőföld használatáért az egy összegben kifizetendő összegen felül évente további 300 eurót kellene fizetnie a törvény által biztosított jogával esetleg élni kívánó helyi gazdálkodónak.
További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.