Optimisták a magyar cégek

A Manpower legfrissebb felmérése szerint a munkaadók 15 százaléka létszámbővítéssel számol.

KG
2014. 03. 11. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Manpower felmérése reprezentatív minta alapján, 750 magyarországi munkaadó megkérdezésével készült, és a felmérésben szereplőktől azt kérdezték, milyen változásokkal számolnak vállalatuknál a foglalkoztatásban a következő három hónapban – 2014 júniusáig – a mostani negyedévhez képest. A Manpower keddi, MTI-hez eljuttatott közleményében kiemeli: a felvételt és elbocsátást terezők arányának különbségéből számított Manpower munkaerő-piaci mutató értéke plusz 8 százalékon áll, ami a legerősebb érték, amióta 2009 harmadik negyedévében megkezdődött a felmérés.

A munkaerő-felvételi hajlandóság negyedéves összehasonlításban 5 százalékpontot javult, éves összehasonlításban pedig 3 százalékpontot erősödött. a szezonálisan kiigazított adatok szerint a Manpower munkaerő-piaci mutató értéke plusz 3 százalék volt. A szezonálisan kiigazított eredményt vizsgálva az látható, hogy negyedéves összehasonlításban a munkaerő-felvételi hajlandóság viszonylag stabil, az éves változás plusz 2 százalékpont.

„2014 eleje óta érzékelhetően a kereslet emelkedését tapasztaljuk több pozíció esetében, különösen a gyártás, az IT és telekommunikáció, a szolgáltató központok, illetve call centerek területén” – idézi a közlemény Kiss Juditot, a ManpowerGroup Magyarország ügyvezetőjét. A szakértő elmondta: nő a kereslet a megfelelő képzettséggel és tapasztalattal rendelkező tehetségek iránt, a vállalatok aktívan keresik a jelölteket, és kezdik az interjúztatási folyamatot. A kiválasztás során azonban gyakran előfordul, hogy a bérvárakozások és az ajánlatok nem egyeznek, tehát miközben az jó hír, hogy a cégek óvatosan optimisták és felvételi folyamatokat indítanak el, gyakran kérdéses, hogy a foglalkoztatás megvalósul-e – hívta fel a figyelmet Kiss Judit, hozzátéve, hogy ennek két fő oka a tehetség hiánya vagy a jelöltek magasabb bérelvárása.

Lemaradnak a versenyben azok a cégek, amelyek nem hajlandók kisgyermekes anyákat alkalmazni – derült ki a Regus felméréséből.

A munkaadók a kilenc ágazatból hétben számítanak a foglalkoztatás növekedésére a következő negyedévben. A legoptimistább várakozásokról a pénzügyi, biztosítási, az ingatlan- és üzleti szektorból számoltak be, az ágazat mutatója plusz 11 százalékon áll. Ugyancsak pozitívak a kilátások a gyártási szektorban, amelynek mutatója  plusz 9 százalékos. Három ágazatban plusz 6 százalékot jelentettek a munkaadók: az építőiparból, a köz- és szociális területről, illetve a nagy- és kiskereskedelmi szektorból. Ugyanakkor nem várható változás a mezőgazdaságban, a vadászati, erdészeti és halászati ágazatban, valamint a közszolgáltatási szektorban sem.

A felvételi szándék a kilenc iparágból négyben gyengült az előző negyedévhez képest. A legjelentősebb, 6 százalékpontos visszaesést a közszolgáltatóknál, illetve a vendéglátóiparból jelentették. A munkaadók három ágazatban jobb kilátásokról számoltak be. Az építőipar előrejelzése 4 százalékponttal javult, és 3 százalékkal nőtt a nagy- és kiskereskedelmi szektorban. Éves összehasonlításban a munkaadók magasabb felvételi készséget jeleznek a kilencből hét területen. Az építőiparban jelentősen, 16 százalékponttal erősödik a munkaerő-felvételi szándék – derül ki az adatokból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.