GDP-növekedést hozhatnak a príma adatok

Elemzői vélemények szerint markáns növekedés mutatkozik a reálbérek terén, ez felpörgetheti a gazdaságot.

NT
2014. 05. 22. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közzétett adatai szerint márciusban a bruttó átlagkeresetek a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 6,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, és a nettó keresetek is ezzel azonos mértékben emelkedtek.

Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője az MTI-nek elmondta, hogy ez jelentős reálbér-növekedésnek számít, mivel az infláció alacsony. Az Erste idén a fogyasztói árak 0,6 százalékos emelkedésével számol. A szakértő szerint a csütörtökön közölt adatok megerősítik, hogy a lakossági fogyasztás idén elindulhat a mélypontról. Emlékeztetett arra, hogy – 11 éves negatív rekordot döntve – rendkívül alacsony volt a lakossági fogyasztás súlya a bruttó hazai terméken belül, idén azonban már növekedés várható. Az elemző hangsúlyozta: 2014-re 2,8 százalékos GDP-növekedést vár, amiből 1,2 százalékot magyarázhat a lakossági fogyasztás bővülése.

 

 

Balatoni András, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint nincs érdemi változás az elmúlt hónaphoz képest. Markáns reálbér-emelkedést hozott, hogy a közfoglalkoztatás hatását kiszűrve – amit fontos megtenni – 6,4 százalékkal nőttek a nettó keresetek a márciusi 0,1 százalékos alacsony infláció mellett. Elmondta: sem a vállalatok, sem a háztartások nem számítanak arra, hogy az infláció a közeljövőben jelentősen emelkedik, éves átlagban 3,5-4 százalék körül lehet az idén a bérindex.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleményében kiemeli: a 6,4 százalékos reálbér-emelkedés tovább segíti a lakossági fogyasztás növelését, és ezen keresztül a gazdaság bővülését. A tárca hangsúlyozza, hogy a versenyszektorban jelentős mértékű, régen nem tapasztalt, több mint 52 ezres létszámbővülés ment végbe márciusban egy év alatt. A versenyszektor növekvő munkaerő-kereslete a gazdasági konjunktúra élénkülésének, a munkát terhelő adók csökkentésének, a Munkahelyvédelmi Akciótervnek, illetve az aktivitást ösztönző intézkedéseknek köszönhető.

A reálbérek folyamatos emelkedése mellett a kormány egyik fő célja, hogy tartósan 4 millió felett tartsa a foglalkoztatottak számát, a munkanélküliséget pedig az úgynevezett súrlódásos munkanélküliség szintjére, vagyis 4 százalék alá csökkentse – hangsúlyozta a közleményében az NGM.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.