Asztalt, széket is lefoglalnak a revizorok

Négy hónap alatt majdnem egymilliárd forintot hozott a költségvetésnek az adóhivatal legújabb végrehajtási módszere.

Jakubász Tamás
2014. 07. 07. 2:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Havonta százmilliókat szedett be az elmúlt időszakban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az év eleje óta alkalmazható, legújabb adó-végrehajtási módszerrel. A megoldás lényege a következő: ha ellenőrzésük során a hatóság pénzügyőrei, revizorai arra bukkannak, hogy az érintett cég vagy magánszemély régebb óta nem egyenlítette ki adótartozását, a hivatalos emberek intézkednek a polgár, a vállalkozás vagyontárgyainak lefoglalásáról. Hogy mindez hogyan nézhet ki a gyakorlatban, arról a NAV jövedéki ügyekkel foglalkozó szóvivőjét kérdeztük.

Suller Attila példaként a közúti ellenőrzés esetét hozta fel. – A pénzügyőrök megállítanak egy kamiont, a NAV emberei ilyenkor számos tényezőt megvizsgálnak. Azt például, hogy a sofőr megfelelő szüneteket tartott-e vezetés közben, a magyar teherautós be van-e jelentve, s nem található-e a járműben tiltott anyag, kábítószer. Emellett előzetesen megvizsgálják azt is, hogy a fuvarozóvállalkozásnak, illetve a megrendelőnek van-e közadóssága.

– Tartozás esetén – folytatta a szóvivő – a pénzügyőrök telefonon egyeztetnek a központi ügyelettel, ahol a végrehajtással foglalkozó hivatalnokok – akár az esti vagy a hajnali órákban is – átnézik a szükséges nyilvántartásokat, hogy az adósság nagyságát pontosítsák, s ellenőrizzék, hogy az ingóságok lefoglalása foganatosítható-e. Ha köztartozásra derül fény, a pénzügyőrök – az út mentén – azonnal hozzálátnak a végrehajtáshoz: kiállítják a jegyzőkönyvet, és felszólítják az adóst, hogy intézkedjen a hiányzó összeg megfizetéséről.

A jármű vezetője akár helyben leróhatja a summát, miként arra is van mód, hogy a cég tulajdonosai, irányítói gondoskodjanak a pénz befizetéséről. Ha a tartozást nem rendezik, a központban dolgozó adóhivatalnokok rögzítik a nyilvántartásban az áru lefoglalásának tényét. – Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy az adóhivatal elvonná a gazdasági szereplők munkaeszközeit, termeléshez, tevékenységükhöz szükséges tárgyait – mondta a szóvivő. – Pusztán arról van szó – magyarázta Suller Attila –, hogy a NAV elidegenítési tilalmat jegyeztet be a hivatalos regiszterekbe, így az adott járművet, az árukészletet, esetleg ingatlant az adózók nem adhatják el.

A módszer egyébként – a számok alapján – hatásosnak tűnik. A NAV emberei március óta nagyjából 1200-szor alkalmazták sikerrel az új lehetőséget: az ellenőrzött cégek, magánszemélyek, egyéni vállalkozók majdnem kilencszáz esetben döntöttek úgy, hogy azonnal vagy rövid időn belül kifizetik korábbi közadósságukat. Az államkassza így háromszázmillió forinthoz jutott hozzá. További háromszáz ügyben különféle vagyontárgyakat foglalt le a hivatal, összességében 640 millió forint értékben.

Részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.