„Bár messze vagyunk a csúcsidőszaktól, hiszen 2005-2006 táján ugyanez a féléves érték Budapesten rendre meghaladta az ötezret, a tavaly elindult lassú, de immár trendszerűnek tekinthető keresletélénkülés mindenképpen örömteli” – idézi a közlemény Valkó Dávidot, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzőjét. A legtöbb új lakást, 200-at a tizenegyedik kerületben értékesítették, ezt követi 100-150 tranzakcióval a nyolcadik, a kilencedik és a tizenharmadik kerület. 10-nél kevesebb új lakást értékesítettek az első, az ötödik, a tizenkettedik, a tizenhetedik, a tizenkilencedik, a huszonegyedik, a huszonkettedik és a huszonharmadik kerületben az első félévben.
A kínálat árak nagy eltérést mutatnak kerületenként. A 2014–15-ös átadású beruházások közül a legolcsóbb kerület a tizenötödik, a tizenhetedik, a tizennyolcadik, a huszadik, valamint a huszonharmadik, ahol az átlagár négyzetméterenként 300 ezer forint alatt marad. A legdrágább az első, a második, az ötödik és a tizenkettedik kerület kis társasházi vagy tetőtér-projektjei, amelyeknél a négyzetméterenkénti 600-800 ezer, sőt luxustársasházaknál az 1 millió forintos árat is elkérik a vevőktől – ismerteti az OTP Jelzálogbank közleménye. A vállalat adatbázisa szerint 2014 első félévében 59 új társasházi projekt értékesítése kezdődött el, amiből 11 a tizenegyedik kerületben található. Az egyes projektek átlagos lakásszáma 17-re nőtt, amihez hozzájárult a nyolcadik és kilencedik kerületben néhány nagyobb, 100 lakás feletti beruházás is.
Az átadott, de eladatlan lakáskészlet 1500 darabra zsugorodott a néhány évvel ezelőtti 4000-ről, ami egyre több ingatlanfejlesztőt vonzhat a piacra az elemzés szerint. A legtöbb azonnal költözhető lakás a harmadik, a tizenegyedik és a tizenharmadik kerületben található.
Az OTP-csoport tagjaként az OTP Jelzálogbank a hazai jelzálogpiac legjelentősebb szereplője, egyben a bankcsoport értékbecslési tevékenységét ellátó szakmai kompetencia-központja. A társaság 2011-ben alakította ki az OTP Értéktérkép termékét, amely a piacon egyedülálló, közérthető információs bázist teremtett – írja az OTP Jelzálogbank közleménye.