Kezd magához térni a lakáspiac

A lakáspiaci tranzakciók száma az idén az első félévben több mint 10 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

LR
2014. 07. 28. 12:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OC szerint a tranzakciószám-növekedés mögött részben a befektetési célú vásárlások állnak, a mai lakásárakkal és bérleti díjakkal számolva ugyanis, tízéves időszakra vetítve Budapesten a panellakásoknál 7,73, míg a használt téglalakásoknál 6,78 százalékos hozam érhető el. Mindkettő meghaladja a banki betéti kamatokat. A panellakásoknál 50 négyzetméteres, míg a téglalakásoknál 40 négyzetméteres alapterületen alapult a kalkuláció. A 60 négyzetméteres téglalakás hozama 7,26 százalékot tesz ki. Legmagasabb hozamot a Pest megyei, 100 négyzetméteres családi házaknál mérte az OC 8,11 százalékkal. Az OC a hozam számításához azt vette alapul, hogy a főváros belső kerületein kétszobás panellakást 9,5 millió forinttól 13 millió forintig kínáltak.

Az egyetemek közelében lévő 2 szobás téglalakások árai 15-18 millió forint között ingadoztak. Újszerű, másfél szobás téglalakásokat 8-14 millió forint között vásároltak, 2 szobás, nagypolgári lakások a Palotanegyedben 9 és 16 millió közötti áron cseréltek gazdát. Az átlagos bérleti díj a paneles lakásoknál, négyzetméterenként 1090, míg a téglalakásoknál 1460 forint volt az első félévben. A meghirdetett panellakásoknál 3 hónap, míg a téglalakásoknál 4 hónap az átlagos értékesítési idő a fővárosban. A belvárosban viszont ennek a fele alatt el lehet adni a lakásokat. A bérbeadásra kínált lakásoknál 1-2 hónap az üresen állási idő, és a bevételkiesés megjelenik a hozamban is – áll a közleményben. 2009 előtt az egyetemre, főiskolára készülő hallgatók szülei gyakran vásároltak kis lakást gyermeküknek a felsőfokú intézmény közelében.

A válság alatt ez a kereslet jelentősen visszaesett, az idén azonban újra megjelent a piacon, főleg Budapesten keresnek lakást a szülők egyetemista, főiskolás gyermekeiknek. A bérleti díjak az elmúlt években apró lépésekben, de folyamatosan emelkedtek az OC szerint. „Az egyetemista albérletkeresők minden évben stabil piacot jelentenek a lakásukat kiadó tulajdonosok számára, akikre érdemes építeni” – emelte ki Kühne Kata, az OC ügyvezető igazgatója a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.