Visszatartott munkadíj

A bank csak akkor fizetett, ha felszámolás fenyegette.

Horváth Csaba László
2014. 09. 11. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több pénzintézet jogerős ítélet ellenére sem hajlandó kifizetni az adósa jogi képviselőjének megítélt ügyvédi munkadíjat. A bankok többnyire arra hivatkoznak, hogy hiába nyerte meg a devizahitelpert az adós, a tartozás nem szűnt meg, így az ügyvédi munkadíjat beszámítják a fennmaradó követelésbe. Csakhogy a jogerős ítélet kimondja, köteles fizetni a bank, ráadásul mivel a szerződés érvénytelen, nincs is végrehajtható követelés, ebbe semmiképp nem számolható bele az ügyvédi munkadíj – mondta kérdésünkre Némethi Gábor ügyvéd, aki, mivel a Quaestor Jelzáloghitel Zrt. nem fizetett neki, kezdeményezte a pénzintézet felszámolását. Az erről szóló bírósági iratot meg is küldte a banknak, amely néhány nap múlva levélben reagált. Az ügyvéd lépése hatékonynak bizonyult, a Quaestor ugyanis azonnal fizetett, s a munkadíj átutalásáról szóló bizonylatot is megküldte. Némethi közölte, további bankok tartoznak neki. Az OTP Faktoring például egymillió forinttal, de az MKB Bank, illetve a Korona Kredit Zrt. sem egyenlítette ki tartozását, pedig már fél éve lejárt a fizetési határidő. Az ügyvéd nyomatékosította, esetükben fizetési felszólítást küldött, és ha ez nem vezet eredményre, akkor végrehajtási eljárást kezdeményez.

Lapunk korábban többször is beszámolt arról, hogy egyes pénzintézetek nem törődnek a bírósági ítéletekkel. Áprilisban megírtuk, annak ellenére, hogy a bíróság jogerősen is érvénytelennek nyilvánította a Banif Plus Bank egyik autóhitel-szerződését, a pénzintézet nem foglalkozik az ítélettel. Fenyegeti, ellehetetleníti adósát, akit az adóslistára is feltett. De az Erste Bank és a Lombard Lízing Zrt. képviselőit sem érdekelte, hogy adósukkal szemben elmarasztalta őket a bíróság, az ítéletet figyelmen kívül hagyták, és szankciókat alkalmaznak ügyfeleikkel.

Sorban elutasított bankok. Tegnap tizenegy pénzintézet devizahiteles-keresetét tárgyalta a Fővárosi Törvényszék gazdasági kollégiuma, a keresetek többségét elutasította a bíróság. Nyolc pénzintézet nem tudta megdönteni a július 26-án hatályba lépett devizahitel-törvény vélelmét, amely szerint az általános szerződési feltételek egyoldalú módosításait tisztességtelennek, ezért érvénytelennek kell tekinteni. Nem sikerült bizonyítania igazát a nagy bankok közül a Raiffeisennek és az Erste Banknak sem. A bíró indoklása szerint előbbi esetében az átlagfogyasztó számára kiszámíthatatlanok voltak a szerződéseik következményei. Utóbbi szerződései pedig nem feleltek meg az átláthatóság, az arányosság és az objektivitás elvének, így a bank devizahitel-szerződései nem voltak tisztességesek. A bíróság elutasította a Felsőzsolca és Vidéke, valamint a Környe-Bokod Takarékszövetkezet, a Sopron Bank, a Raiffeisen Lízing Zrt., illetve az MKB Euroleasing Autóhitel Zrt. és az MKB Euroleasing Autólízing Zrt. keresetét is. Nem hoztak határozatot a Merkantil Car és Gépjármű Lízing Zrt., valamint a Merkantil Váltó és Vagyonbefektető Bank Zrt., illetve a KDB Bank ügyében. Előbbiek esetében szeptember 24-én, utóbbi ügyében szeptember 19-én hirdetnek ítéletet. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.