KSH – augusztusban is folytatódott a sikersztori

Augusztusban az ipari termelés a munkanaphatástól megtisztítva 2,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

MD
2014. 10. 07. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: a havi visszaesést elsősorban az egyik nagy járműgyártó cég egész hónapos leállása okozta. Emellett a vegyiparban is voltak alkalmi leállások és az élelmiszeriparban is csökkent a termelés.

Az interneten elérhető hírek szerint a győri Audi-üzem motorgyárában július 30-án háromhetes, míg a járműgyárban augusztus 8-án négyhetes nyári leállás kezdődött, amikor a munkatársak kivették évi rendes szabadságukat.

 

 

Az előző három hónapban rendre 10,1, 11,3 illetve 12,3 százalékos éves növekedést jelzett az ipari statisztika. A KSH illetékese hozzátette, hogy az autóipari termékek iránt továbbra is jó a kereslet. Az orosz embargó viszont kedvezőtlenül hat az élelmiszeripar termelésére – jegyezte meg.

Elmondta, hogy augusztusban az export növekedési üteme lelassult, és – részben a járműipari termelés csökkenése miatt – a belföldi értékesítésben visszaesés volt tapasztalható, ellentétben a korábbi hónapokkal.

Az éves bázist tekintve tavaly augusztusban 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest. 2013 szeptemberétől viszont folyamatos bővülést mutatnak az éves összevetésű indexek.

Havi összehasonlításban az augusztusi 5,7 százalékosnál nagyobb visszaesésre utoljára 2010 decemberében volt példa, akkor 9,1 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest.

A termelés az év első nyolc hónapjában 8,7 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában, miután négy hónapban is két számjegyű, tíz százalék feletti éves növekedést mért a KSH.

Nem lepte meg az MTI-nek nyilatkozó elemzőket az ipari termelés augusztusi visszaesése, mivel minden jel a lassulás irányába mutatott. Balatoni András, az ING vezető elemzője szerint a lassulás benne volt az adatokban, Magyarország „búcsút mondhat” a kétszámjegyű növekedésnek. Mivel a rendelésállomány továbbra is növekedést mutat, éves átlagban 7,8 százalékkal bővülhet az ipar – tette hozzá. Gabler Gergely, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a gyenge havi adat összefügghet azzal is, hogy Németországban is 4 százalékkal visszaesett a termelés augusztusban. Az Erste jelenlegi várakozása szerint egész évben 8,9 százalékos lehet az ipari termelés bővülése, míg az augusztusi adat megjelenése előtt 10,8 százalékos növekedést vártak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.