Az előterjesztők nevében Aradszki András (KDNP) elmondta: az üzletek vasárnapi nyitva tartásának korlátozását, azt, hogy csak a családi vállalkozásokban működtetett, 400 négyzetméter alatti, és a tulajdonos mint eladó által nyitva tartott kisboltok lehetnének nyitva vasárnap és ünnepnapokon, a kereskedelemben dolgozó munkavállalók jelentős része támogatja, a szakszervezetekkel is egyeztettek a kérdésről. Megjegyezte, hogy Ausztriában, Franciaországban és Németországban is zárva tartanak az üzletek vasárnap.
A KDNP-s honatya elmondta: az az álláspont alakult ki, hogy az üzletek vasárnapi nyitva tartásának korlátozása nem okoz áthidalhatatlan gazdasági nehézségeket.
Múlt pénteki rádiós interjújában a vasárnapi zárva tartás ügyében Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta: „egy nagy vita kellős közepén vagyunk”, sok szempontot kell megfontolni, „nem alakítottunk ki még ebben álláspontot”.
Az azonban biztos – folytatta –, nincs olyan terve, hogy befolyásolják az emberek viselkedését, „az emberek nagyfiúk”, el tudják dönteni, mit csinálnak vasárnap. Ez inkább gazdasági kérdés szerinte arról, hogy a kis vagy a nagy boltokban költik-e a pénzüket az emberek.
Azt az érvet nem tartja megalapozottnak, amely szerint a zárva tartás miatt tömegesen kerülhetnének utcára dolgozók. Meglátása szerint ugyanis az eladott élelmiszer mennyisége és a vevők száma nem fog változni, vagyis ugyanannyi munkát kell elvégezni.
Rogán Antal, a bizottság elnöke (Fidesz) elmondta: a Fidesz frakciója még nem tekintette át érdemben a javaslatot, a nagyobbik kormánypárt képviselőcsoportja két héten belül alakítja ki a véleményét.
Volner János (Jobbik) szerint megosztottak a társadalom, illetve a kereskedelmi dolgozók csoportjai is a kérdésben, mert az igaz, hogy a kereskedelemben foglalkoztatottak így több időt lehetnének együtt a családjukkal, de elesnének a vasárnapi pótlékoktól, így kisebb lenne a jövedelmük. Előfordulhat, hogy a vasárnapi zárva tartás létszámleépítést eredményez – tette hozzá.
Varju László (független) viszont úgy érvelt: az üzletek vasárnapi nyitva tartásáról azért kezdeményeztek vitát, hogy eltereljék a figyelmet más fontos kérdésekről.
A magyar élelmiszer-kereskedelem három legnagyobb forgalmú (2013-ban együttesen 1441,4 milliárd forint bevételt elérő, összesen 77 000 dolgozót foglalkoztató) hazai tulajdonú üzletlánca a CBA, a Coop és a Reál a leghatározottabban támogatja a vasárnapi nyitva tartás korlátozására irányuló kezdeményezést – közölték a cégek. A közlemény szerint a korlátozásra a több százezer kereskedelmi dolgozó pihenésének, családi életének biztosítása miatt van alapvető szükség.
A három társaság szerint a szabályozás semmilyen tekintetben nem diszkriminálja pozitívan egyiküket sem, hiszen mindhárom üzletlánc legtöbb egységének zárva kell maradnia vasárnap a törvény elfogadása esetén. A három lánc franchise partnereinek csak pár százaléka működik családi vállalkozás keretén belül, akik esetlegesen alkalmazottak bevonása nélkül tudnák a vasárnapi működést biztosítani.
„Meggyőződésünk, hogy a szabályozás miatt nem következik be forgalmi visszaesés, így elbocsátásokra sem fog sor kerülni. Ennek megerősítéseként mindhárom üzletlánc garantálja, hogy a szabályozás életbelépése esetén sem fog munkahelyeket megszüntetni” – áll a közleményben.
A társaságok szerint a vásárlók számára hat nap hosszított nyitva tartása elegendő lehetőséget ad a termékek beszerzésére, illetve a vasárnap nyitva maradó üzletek az élelmiszerek és egyéb alapvető termékek megvásárlását is biztosítani tudják. Bár nem zárkóznak el a további szakmai egyeztetésektől, kinyilvánították, hogy a vasárnapi nyitva tartás korlátozásának helyességét alapvetőnek, az annak bevezetéséből származó pozitívumokat megkérdőjelezhetetlennek tartják.