Már egyéves a Quaestor-botrány

A felügyeleti szervek felelősségéről megoszlanak a vélemények.

Hajdú Péter
2016. 03. 17. 5:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha már egy éve történt, hogy a Quaestor-csoport kibocsátásokért felelős cége, a Quaestor Financial Hrurira bejelentette, öncsődöt kezdeményez, még ma is sok minden tisztázatlan a Quaestor-botrány körül.

A bejelentésre ugyan 2015. március 9-én került sor, a hivatalos kérelmet azonban csak március 19-én adták be, és a két időpont között sok minden történt. Bár a nyomozás szinte azonnal megkezdődött, Tarsoly Csabát, a tulajdonost mégis csak jó két héttel a bejelentést követően gyanúsították meg, miközben a Buda-Cash vezetőit már a botrány kitörésének napján letartóztatták, Tarsoly ki is használta az időt, néhány napra még a cégvezetést is átadta egy Orgován Béla nevű büntetett előéletű férfinak, hogy aztán egy héttel később visszavegye. Hogy ez alatt a két hét alatt mi történt, és miért volt szükség egy stróman alkalmazására, azt a mai napig nem tudni. A jegybank felügyeleti hatósága pedig március végén bejelentette, a cég 150 milliárd forintnyi vélhetően fiktív kötvényt bocsátott ki.

Miközben a kormányoldal és az ellenzék egymásra mutogatott, hogy szocialista, illetve fideszes brókerbotrányról van szó, a bedőlés előtti utolsó pillanatban a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz közel álló Magyar Nemzeti Kereskedőház állampapírokba fektetett 3,8 milliárd forintját sikerült kimenteni. De nem ez volt az egyetlen államhoz köthető összeg a brókercég számláin: alig valamivel korábban, a Buda-Cash-botrány kitörését követően szüntették meg azt a 72 milliárd forint értékű értékpapírszámlát, amely az Eximbank tőkeemeléséhez kapcsolódott. Ez utóbbira minden bizonnyal azért került sor, mert a miniszterelnök a Buda-Cash-, illetve a Hungária-botrány kitörése után utasította az állami szerveket, hogy minden pénzt vegyenek ki a brókercégektől. Amíg az állami cégek és érdekeltségek által az utolsó pillanatban kimentett vagyonok nem különösebben érdekelték a Magyar Nemzeti Bank 100 százalékos érdekeltségeként működő Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-t (PSFN), addig a bedőlés előtt lejáró befektetésüket visszakapó kisbefektetők ellen pereket indítottak.

Arra sem nagyon találni logikus magyarázatot, hogy miért emelte ki a kormány a többi brókerügy közül a Quaestorét, és miért döntöttek feltűnően gyorsan úgy, hogy gáláns kártérítést nyújtanak az érintetteknek. Amíg a Buda-Cash és a Hungária pórul járt ügyfeleit sorsukra hagyták, addig a Tarsoly-féle cég kárvallottjai számára külön törvényt szavaztak meg alig másfél hónappal az ügy kirobbanását követően. Igaz, a jogszabály annyira félresikerült, hogy az OTP Bank és magánszemélyek is megtámadták az Alkotmánybíróság előtt. A testület helyt is adott a kérelmeknek, és a törvény újrafogalmazására kötelezte a törvényhozást. Az így újjáalkotott jogszabály végül is a korábbinál szűkebb körben és kisebb összegben határozta meg a kártérítésre jogosultak körét. Igaz, ebbe már a Hungária ügyfelei is belefértek.

Arról, hogy a felügyeleti szerveknek mekkora a felelősségük a brókerbotrányokban, megoszlanak a vélemények. A jegybank felügyeleti részlege váltig állítja, hogy nem lehetett előre felderíteni a csalást, ezzel szemben a főügyészség úgy véli, 2009-ben a felügyelet kiderítette, a Quaestor valótlan adatokat adott le a felügyeletnek, mégis hagyták tovább garázdálkodni a céget, mindössze hárommillió forintra büntették.

Az sem világos, hova tűntek a milliárdok, hiszen Tarsolynál alig néhány millió forintot találtak, és az eddigi nyomozás szerint mintegy 44 milliárd forintnyi – leginkább ingatlan – vagyonra derítettek fényt. Egyes vélemények szerint a hiányzó összeget külföldön kell keresni. A büntetőügy pedig február elején vette kezdetét. Összesen ugyan 753 rendbeli bűncselekményre derült fény, de praktikus okokból ennél kevesebbel vádolják meg a cég vezetőit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.