Új teher az adócsomagban

Magas fordulatszámon pörgött a parlamenti törvénygyár.

Horváth Attila
2016. 06. 08. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Váratlan különadót rejtett a kormány a tegnap elfogadott adócsomagba: a vendéglátók négyszázalékos turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetnek 2018-tól, és az indoklás szerint az ebből befolyó bevételeket a turizmus fejlesztésére kell fordítani. (Mint ismert, a kormány március elején döntött a turizmus központosításáról, az erről szóló ötletelésen a miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel és Andy Vajna filmügyi kormánybiztos is ott volt.) A közteher alapja a szolgáltatás áfa nélküli ellenértéke. Az új adót az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom után kell megfizetni. Mindez azt jelenti, hogy bár az éttermek 2017-től 27 százalék helyett 18, 2018-tól pedig ötszázalékos áfakulcs mellett szolgáltatnak, 2018-tól új közteherre kell készülniük, vagyis a kedvezményekből sokat visszavesz az állam. Kérdés, hogy az Európai Unió miként reagál majd erre, két forgalmi adóval ugyanis elvileg nem terhelhetnék ugyanazt a szolgáltatást. Angyal József adószakértő lapunknak elmondta, ez szabálytalan, de a kormány tisztában volt a következményekkel akkor is, amikor például a pénzügyi tranzakciós illetéket vetette ki, illetve amikor bevezette az úgynevezett pálinkaadót. Szerinte azonban az unió lassan dolgozik, így négy-öt évig is eltarthat, amíg eltörlik az új közterhet.

A képviselők egyébként tegnap 126 igen szavazattal, 6 nem ellenében, 59 tartózkodás mellett fogadták el a 2017-es adócsomagot. Véglegessé vált, a baromfihús, a tojás, a friss tej forgalmi adóját öt százalékra, és az éttermi étkezés mellett az internetszolgáltatás áfáját is 18 százalékra mérséklik a jövő évtől. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint az áfacsökkentésekkel 55 milliárd forint bevételről mond le az állam a háztartások javára. Elfogadták az új kafetériaszabályokat is: a béren kívüli juttatásból 100 ezer forintot készpénzben adómentesen nyújthat a munkáltató, a többit Szép-kártyára utalhatja. Az adócsalások visszaszorításáért jövőre zártabbá válik az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszer, és a parlament az italautomatákra is kiterjesztette az online számlázási rendszert.

A parlament a döntésével felhatalmazta az adóhatóságot, hogy kísérletet tegyen a nagy világcégek megadóztatására. A kormány a Google-adóként emlegetett rendelkezéssel, vagyis a reklámadó megfizetésének kikényszerítésével kívánja bevonni a közteherviselésbe a legnagyobb technológiai vállalatokat. Tegnap a törvényhozás döntött az állami cégek adatainak titkosításáról is: az üzleti adatok, információk titokban maradásához fűződő méltányolható érdek az állami tulajdonban lévő vagy többségi állami részesedéssel működő gazdasági társaságok esetében is fennállhat. Tegnap dőlt el az is, hogy az Országgyűlés a jegybank felügyeleti ellenőrzése alá helyezi a teljes takarékszövetkezeti rendszert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.