A magyarok körében népszerű külföldi üdülőhelyeken, a szállodákban és a vendéglátóhelyeken már szinte mindenütt eltörölték vagy enyhítették a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatos korábbi korlátozásokat, ahogy az egyes országokba történő belépés szigorú előírásait is. Ezzel együtt az óvatosság mindenütt általánosan jelen lesz idén nyáron, így például
számítani kell rá, hogy a repülőtereken, pályaudvarokon, kikötőkben, illetve a szálláshelyeken érkezéskor hőkamerával, érintésmentesen megmérik az érkezők testhőmérsékletét.
Emellett több országban előírás marad az orrot, szájat eltakaró maszk viselése és a másfél-két méteres távolságtartás a vendéglátóhelyeken, a múzeumokban, a közlekedési eszközökön vagy más nyilvános helyeken.
A Divehardtours.com arról tájékoztat, hogy arra is általánosan számítani lehet a szállodákban, például a svédasztalos étkeztetésnél, hogy a turisták nem mindenütt szedhetnek maguknak az ételekből vagy használhatják a kávégépet, hanem önkiszolgálás helyett egy pincér látja el a vendégeket, emellett szűkített étlap, kisebb kapacitás, kellő távolságra elhelyezett asztalok és többszöri kézfertőtlenítés lehetnek jellemzők a legtöbb étkezőhelyen.
Tudomásul kell venni, hogy az aktuális járványügyi előírások bárhol váratlanul befolyásolhatják a szállodák, élményhelyek szolgáltatásainak igénybevételét,melyek a vírushelyzettől függően a vendégnek járó kártérítési kötelezettség nélkül is változhatnak – figyelmeztetnek az utazási szakértők.
Ajánlott az utazási terv
Előfordulhat, hogy a turista a külföldi nyaraláson igazoltan megfertőződik a koronavírussal. Ez a biztonságos turizmus érdekében továbbra is különleges eljárásrendet, jobbára önkéntes, súlyosabb esetben orvos által elrendelt karantént von maga után.
A célország közegészségügyi előírásainak ismerete alapvető fontosságú lehet, ezért indulás előtt tanácsos tájékozódni az éppen érvényes tudnivalókról és kötelezettségekről, például az utazást szervező irodánál, a helyi hatósági weboldalakon és a konzuli szolgálatnál, ahol a különféle védelmi helyzetekre előzetesen regisztrálni is lehet.
Sokat segíthet, ha a felkészülés során körültekintő utazási tervet készít a turista, akinek mindenképpen javasolt olyan utasbiztosítást kötnie, amely kiterjed a Covid–19-fertőzés egyes helyzeteire.
Érdemes tájékozódni a kórházi ellátás feltételeiről is, mivel sok helyütt tetemes pluszkiadással járhat az orvosi, gyógyszertári ellátás, esetleg a kényszerűen meghosszabbított pihenés szállás-, vagy az idő előtti hazatérés útiköltsége.
Fontos feljegyezni azt az ingyenesen tárcsázható segélyhívó számot is, amelyen az adott országban támogatást, útmutatást kaphat a megbetegedett utazó, például a karantén hatósági szabályairól.
A hotelek recepcióján vagy a magánszállásadójánál minden turista megkapja az alapvető támogatást: kérésre hívják az ügyeletet, míg többfelé a szállodában is van elérhető orvosi segítség. Ugyanakkor érdemes számításba venni az utazás tervezésekor, hogy a legtöbb országban kórházi ellátás esetén azonnal ki kell fizetni a felmerülő költségeket, amit utóbb a biztosító számla ellenében megtéríthet.
Testhőmérés reggelente
Az egyik leggyakrabban látogatott desztináció Horvátország, ahol minden, az EU területén és a WHO által engedélyezett vakcinatípust elfogadnak, és jelenleg csak a szociális és állami egészségügyi intézményekben szükséges az érvényes Covid-igazolvány vagy negatív teszt felmutatása, míg a karanténmentes határátlépéshez nincs különösebb előírás.
Tudni kell viszont, hogy – akárcsak Szlovéniában – a horvátoknál országosan kötelező a maszkviselés minden olyan zárt helyiségben, ahol nem lehetséges tartani másoktól a kétméteres biztonsági távolságot, többek között a vendéglőkben is.
A más országokban is előforduló protokoll szerint Horvátországban a beutazást követő napokban reggelente testhőmérsékletet kell mérni, amely, ha meghaladja a 37,2 fokot, illetve ha előfordulnak a Covid-fertőzés tünetei, a turistának értesítenie kell a szállásadóját, aki tájékoztatja a háziorvosát, a területileg illetékes járványügyi ambulanciát, szükség esetén kihívja a mentőszolgálatot. A Horvát Közegészségügyi Intézet azt javasolja, hogy a betegség első tíz napjában az érintett minél kevesebb személyes kapcsolatot létesítsen, és csak a halaszthatatlan ügyeket intézze a szállásán kívül.
Vírusfertőzés esetén általánosan minden nyaralóhelyen kerülni kell a fizikai érintkezést, a nyilvános rendezvényeket, illetve tanácsos a gyakori kézmosás, kézfertőtlenítés, a maszkviselés.
Az is javasolt, hogy ha megbetegedett, az utazó inkább a szálláshelyén készítse el az ételét, vagy rendeljen valamely étteremből, érintésmentes fizetéssel.
Tilos a vízipipa
Noha Európában már nem kötelező a maszk viselése a repülőkön, egyes légitársaságok mégis előírhatják azt, például a belföldi járatokon, az utasvárókban, a csomagfeladásnál, a transzferbuszokon.
A reptereken, csomópontokban kihelyezett szűrőállomásokon lehetőség van érkezés után elvégezni a PCR-tesztet, amelynek eredményét általában a szálláshelyen maradva kell kivárni.
A spanyolországi légikikötőkben például szúrópróbaszerűen is elrendelhetik az antigéngyorstesztet, viszont nem kell karanténba vonulnia annak, aki tünetmentes vagy enyhe tüneteket produkáló Covid–19-fertőzöttnek bizonyul.
Pozitív teszteredmény, enyhébb tünetek esetén alapesetben a hotelszoba jelentette karanténban kell maradni az első negatív teszteredményig.
Görögországban öt napig kell ilyenkor a kereskedelmi szálláshelyen maradni, bár a tünetek megszűnésével a karantén hamarabb megszakítható, viszont akkor öt napig FFP2-maszkot kell viselni.
Egyiptom ugyancsak keresett nyaralóhely, ahol – hasonlóan a török Riviérához – a szállodákban naponta többször fertőtlenítenek és például a nyilvános zuhanyzókat, jakuzzit, gőzfürdőt, szaunát nem mindenütt vagy csak korlátozottan lehet használni.
A felelős turisztikai szolgáltatók a liftekben, a strandokon, a hotelek medencéi mellett vagy az üzletekben is kellő távolságtartást írnak elő, és különösen odafigyelnek a klímaberendezések, használati eszközök tisztítására.
Nem szabad meglepődni azon sem, hogy az idén számos tengerparti üdülőhelyen elmaradhatnak a zsúfolt diszkó- és animációs programok, helyettük az ülőhelyekről követhető műsorok szórakoztatják a nyári vendégeket. Egyiptomban emellett például továbbra is tilos a jellegzetes vízipipa használata, illetve a búvárprogramokon, régészeti lelőhelyeken való részvétel limitált, míg a bazárban a maszk viselése ajánlott, a hajókon és a sivatagi programokon pedig kötelező – ennek elmulasztását több országban helyszíni bírsággal büntetik.
(Borítókép: Egyiptomban is biztonságosabb a népszerű túrákon való részvétel. Fotó: Pixabay)