Németországban megkezdődik a felkészülés egy olyan háború esetére, amely még az Ukrajna elleni orosz támadásnál is közvetlenebb hatással van az országra – a németek ugyanis úgy látják, számolni kell azzal, hogy kirobban a harmadik világháború. A Frankfurter Allgemeine Zeitung német lap szerint a Bundeswehr a közelmúltban megkezdte a századok kiképzését a politikusok által elfogadott „Németországi műveleti terv” című dokumentum alapján, amelynek első változata ezeroldalas. A részletek egyelőre nem ismertek, az azonban bizonyos, hogy az ipar szerepe világosan körvonalazódik a tervben.
Új háború kirobbanását sem zárják ki
A hamburgi kereskedelmi kamarában nemrég egy olyan rendezvényt szerveztek, amely során közvetlenül a vállalatokat szólították meg. Jörn Plischke alezredes konkrét tanácsokat adott egy esetleges háborúra vonatkozóan.
Minden száz alkalmazottra képezzenek ki legalább öt további kamionsofőrt
– szól a javaslata a német lap információi szerint. Az intézkedés okát is megadták:
A németországi utakon közlekedő teherautók és kamionok 70 százalékát kelet-európaiak vezetik. Ha ott háború lesz, ezek az emberek hiányoznak meg az ellátási láncból. Vészhelyzet esetén azt tanácsolják a vállalatoknak, hogy készítsenek konkrét tervet arról, hogy válság esetén melyik alkalmazottól mit várnak el.
A vállalatoknak azt is javasolták, hogy törekedjenek az önellátás kiépítésére, például szerezzenek be dízelgenerátort arra az esetre, ha világháborúra kerülne sor. A német katonai vezetés szerint ilyen tájékoztatókat országszerte kellene tartani a következő időszakban.
Arra is figyelmeztettek továbbá, hogy háború esetén a kritikus infrastruktúrát, például a hidakat, kikötőket és az elektromos hálózatokat mindenáron meg kell megvédeni. A dokumentum szerzői megjegyezték azt is, hogy egy védelmi helyzet vagy a NATO keleti szárnyán végrehajtott orosz manőverre adott elrettentő válasz esetén Németország a katonák, fegyverek, hadianyagok és gyógyszerek csomópontjává válik.
A jelentés szerint vészhelyzetben akár a tervgazdaságra való áttérés is lehetséges lenne. Az állam élelmiszerjegyeket is kiadhatna – és akár arra is kényszeríthetné az embereket, hogy bizonyos ágazatokban, például a vízellátásban vagy a közlekedési vállalatoknál dolgozzanak.
Borítókép: A német hadsereg nem zárja ki, hogy háborús vészhelyzeti terv végrehajtására lesz szükség a közeljövőben (Fotó: AFP)