Belgium sörfőzési hagyományai évszázadokra nyúlnak vissza, és ma is a világ egyik leggazdagabb és legváltozatosabb sörkultúráját képviselik. A belga sörök nem csupán italok, hanem a nemzeti identitás és büszkeség fontos részei. Nemcsak az ízükről híresek, hanem a felszolgálásukról is: minden típushoz speciális poharat használnak, ami kiemeli az adott sör egyedi tulajdonságait. Ez a részletekre való odafigyelés is mutatja, mennyire komolyan veszik a belgák a söreiket. A fajták rendkívül változatosak és izgalmasak.
A Trappist például a belga sör koronája, amelyet kizárólag trappista szerzetesek főzhetik kolostoraikban, szigorú szabályok szerint. Jelenleg a világon csak tizenegy kolostor rendelkezik ilyen jogosultsággal, ebből hat található Belgiumban. Általában erősek, komplexek, és gyakran gyümölcsös vagy fűszeres jegyekkel rendelkeznek. Az Abbey (Apátsági) sörök hasonlók a Trappist sörökhöz, de nem feltétlenül kolostorokban készülnek.
A Lambic sörök Belgium különlegességei. Ezeket spontán erjesztéssel készítik, ami azt jelenti, hogy a levegőben természetesen előforduló élesztőgombák és baktériumok indítják el az erjedési folyamatot. A Tripel a belga sörfőzés igazi gyöngyszeme, hagyományosan háromszor annyi malátát használnak az elkészítéséhez, mint egy átlagos sör esetében. Ez a módszer egy erős, de meglepően könnyed és iható sört eredményez. A Saison pedig eredetileg a farmházakban főzött sör volt, amit a nyári aratási munkákhoz készítettek.
A XIX. században a korábbiakhoz képest belga sörfőzés új lendületet kapott az ipari forradalom hatására. Új technológiák és módszerek jelentek meg, ami lehetővé tette a nagyobb léptékű termelést. A XX. század második felében pedig nemzetközi hírnévre tettek szert. Belgium több mint 1500 különböző sörrel büszkélkedhet, és a sörfőzés 2016-ban felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára.
A Dubbel (vagy Double) a belga apátsági sörök egyik klasszikus típusa. Nevüket onnan kapták, hogy hagyományosan kétszeres mennyiségű malátát használnak az elkészítésükhöz az alaprecepthez képest. Általában sötétbarna színűek, jellemzően 6-8 százalék közötti alkoholtartalmúak. Ízvilágukban dominálnak a gazdag, malátás jegyek, gyakran érezhető bennük a karamell. A Quadrupel sörök a legerősebbek közé tartoznak, általában 10–14 százalék alkoholtartalmúak. Színük általában sötét, a mélyborostyántól egészen a sötétbarnáig terjedhet. Ízviláguk rendkívül gazdag és komplex. Az erőteljes malátás alapon gyakran érezhetünk bennük édes gyümölcsös jegyeket, mint például a sötét gyümölcsök (szilva, mazsola, füge) íze. Emellett gyakran felfedezhetünk bennük karamelles, mézes vagy akár likőrös aromákat is. Az erjedés során keletkező észterek gyakran adnak a sörnek fűszeres, parfümös jelleget.
Ahogy a Den Gouden Duif egyik asztalánál ültem és végigkövettem a csapos precíz mozdulatait, elgondolkodtam azon, mennyi történet, hagyomány és szakértelem rejlik egyetlen pohár folyékony kenyérben. A belga sörök sokszínűsége nemcsak az ízekben, hanem a hagyományokban és a történetekben is megmutatkozik. A sörfogyasztás egyébként Belgiumban nem pusztán az alkohol élvezetéről szól, hanem társadalmi rituálé is. A sörözők fontos találkozóhelyek, ahol az emberek összegyűlnek, hogy megosszák egymással a nap történéseit.
Borítókép: Belgium több mint 1500 különböző sörrel büszkélkedhet (Fotó: AFP)