A digitális állampolgársággal csak utolértük magunkat

Digitális forradalom zajlik, amely szépen, lassan, csendben szövi át a mindennapjainkat.

2024. 11. 21. 16:50
Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezetõ miniszter elõadást tart a TECHXPO 2024 - Technológia, ami összeköt című konferencián Fotó: MTI/Kovács Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nem szégyen másoktól tanulni. Mi ezt tettük a dánoktól, szingapúriaktól, egyesült arab emírségbeliektől és egy kicsit az észtektől a digitális állampolgárság (DÁP) bevezetése előtt – mondta Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a négynapos Techxpo 2024 rendezvény nyitó előadásában, mely Budapesten, a Millenáris Parkban hozza össze a magyar és régiós üzleti, kormányzati, illetve tudományos élet kiemelkedő szereplőit. Jelezte: digitális forradalom zajlik, amely szépen, lassan, csendben szövi át a mindennapjainkat. Szerinte ebből a forradalomból nehéz kimaradni.

– Sokan kérdezik tőlem, hogy kötelező lesz-e a digitális állampolgárság. Mindig elmondom, hogy nem lesz kötelező, de egy idő után be fog szippantani – fogalmazott a miniszter, hangsúlyozva, ez inkább egy olyan lehetőség, amelyet mindenkinek meg kell ragadni. 

– Az állam szerepe ugyanis elsősorban az, hogy okos, értelmes szabályokat alkosson,  a közszolgáltatásokat digitális formában elérhetővé, hozzáférhetővé tegye és  biztonságot garantáljon – közölte, majd rámutatott, a DÁP is ilyen, melyet uniós irányelv szabályoz. Rogán Antal úgy vélte, a fentiek közül a biztonság a legfontosabb, és ebben a személyazonosság jelentősége a leghangsúlyosabb. „Én vagyok Rogán Antal, ezt én tudom magamról, de másokkal is el kell hitetnem.”

A digitális állampolgárságot egy lehetőségnek tekinti, hogy leváltsuk a személyi igazolványt, az útlevelet. Példaként az okostelefonokat hozta fel: Magyarország lakosságának 89 százaléka rendelkezik ilyen készülékkel. – Több okostelefon van, mint magyar lakos – mutatott rá a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, aki úgy gondolja, a DÁP egyrészt jó minden honfitársunknak, a hazai gazdaságnak, ráadásul követendő példa is lehet. 

Olyan életeseményekre próbálnak a technológiával felkészülni, amelyek többek között gépjármű-adásvételhez, ingatlanhoz vagy családi ügyintézéshez kapcsolódnak. A DÁP szeptemberi indulása óta 350-360 ezer ember töltötte le az alkalmazást. A miniszter szerint az a cél, hogy 2026 közepére-végére ez a szám 3 és 5 millió között legyen, és a használata természetessé váljon a magyarok körében.

– Oda szeretnénk eljutni, hogy amikor beülünk az autónkba, három dolog legyen nálunk: a telefonunk, a kocsi-, valamint a lakáskulcsunk – jegyezte meg Rogán Antal, és azzal folytatta, hogy a nagy techcégek többet tudnak rólunk, mint az állam. Kiemelte: az adatok nem az államé, hanem a polgároké, csak a rendelkezésére bocsátjuk.

Beszédét azzal zárta, hogy „most csak elkezdtük, de a neheze még hátravan. Ez nem a mesterséges intelligencia, a digitális állampolgársággal csak utolértük magunkat.” A konferencián az is elhangzott, hogy a Magyarország.hu weboldalon jelenleg 4500 ügy intézhető. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.