Jelenleg Románia kizárólag orosz gázt importál, ezért a szállítások esetleges leállítása – ha nem is azonnali hatállyal – kényes helyzetbe hozhatja az országot. A bukaresti magabiztosságot többek között táplálja, hogy a fűtési szezon végeztével jelentős mértékben csökken a gázfelhasználás. Ezt azonban egy csapásra érvényteleníti, amint az ország legnagyobb ipari gázfelhasználói közé tartozó, marosvásárhelyi Azomures műtrágyakombinát és a Bákó megyei Chimcomplex kőolaj-feldolgozó újra teljes kapacitással kezd termelni. Ez éves szinten egymilliárd köbméter földgázhasználatot feltételez, ami az országos fogyasztás közel kilenc százalékának felel meg.
Rubelmentes román gázimport
Románia gázellátása nincs veszélyben – siettek bejelenteni az illetékesek, miután Oroszország leállította a Lengyelországba és Bulgáriába irányuló gázszállítást. Az indok: Magyarország keleti szomszédja nem közvetlenül a Gazpromtól, hanem viszonteladók révén vásárolja az energiahordozót, ezért rá nem vonatkozik a rubelben való fizetési kötelezettség.
A sokat hangoztatott viszonylagos energetikai függetlenség ellenére fűtési szezonban, valamint teljes kapacitású ipari termelés esetén Románia nem képes saját forrásból fedezni gázfogyasztását.
Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint 2021-ben 3,8 milliárd köbméter volt az import, a teljes fogyasztás pedig 12 milliárd köbméter körül mozgott, vagyis belföldi fogyasztásának több mint egyharmadát importból kénytelen fedezni az ország.
A trend is roppant beszédes: 2015-ben még csak 1,7 százalék volt az import részesedése, egy évvel később 10,5 százalékra nőtt, 2019-ben pedig már 25,74 százaléknál járt. Ez csak részben vezethető vissza a kitermelés alatt álló készletek kimerülésére, a folyamat hátterében kormányzati intézkedések is állnak. Időközben ugyanis a gázkitermelés jövedelmezőségének kárára módosították az ágazat működésére vonatkozó jogszabályokat, és ez a beruházások rentabilitását is nagyban rontotta. Mindenekelőtt ezzel magyarázható, hogy az OMV Petrom évek óta folyamatosan csökkenti a felszínre hozott mennyiséget, illetve befagyasztotta a fekete-tengeri kitermelés beindítását. Így vált Románia energetikailag kiszolgáltatottá Oroszország felé.
Romániába jelenleg Ukrajnán és Bulgárián keresztül érkezik a kizárólag orosz eredetű importgáz. Ezeket más forrásokkal is ki lehetne váltani
– jelentette ki a Maszol.ro hírportálnak Nagy-Bege Zoltán. Az ANRE alelnökének érvelése szerint Görögországba az úgynevezett TAP-vezetéken keresztül azeri gáz érkezik, és ha a görög hálózatot összekötik a bolgárral – amit a nyár elejére ígérnek –, Romániába is eljuthatna az azeri gáz. A görög–bolgár interkonnektor megépülésével pedig az ország elméletileg cseppfolyósított gázhoz (LPG) is hozzájuthatna, miután a görögök rendelkeznek LPG-terminállal. A TAP-on keresztül Olaszország is kap azeri gázt, ami így akár Magyarországon át is eljuthatna Romániába.
A tényleges energetikai függetlenséget azonban a fekete-tengeri lelőhelyek kitermelése biztosíthatná, erre viszont még akkor is legalább négy-öt évet kell várni, ha a román parlament rohamtempóban elfogadja a kitermelést szabályozó offshore-törvény módosítását. Románia szárazföldi készleteit százmilliárd köbméterre, a tengerieket pedig kétszázmilliárd köbméterre becsülik. A remények szerint ezáltal Románia gázimportőrből -exportőré lép elő annak ellenére, hogy 2031-ig a belső fogyasztás ötven százalékkal nőhet, részben az ipar fejlődése miatt, de annak következtében is, hogy a lakossági fogyasztók száma várhatóan több mint egymillióval emelkedik.
Borítókép: Románia fűtési szezonban, valamint teljes kapacitású ipari termelés esetén nem képes saját forrásból fedezni gázfogyasztását (Fotó: Wikipedia)
További Gazdaság híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzükséges az energiaimport csökkentése
A rendszerterhelési rekordok a növekvő villamosenergia-igényt jelzik.
Magyar Államkincstár: Nem jár vissza a pénz a fővárosnak, továbbra is fizetniük kell a szolidaritási adót
A fővárosnak, mint mindenki másnak, minden adót a jövőben is be kell fizetnie – szögezték le.
Orbán Viktor: A magyar gazdaság új korszaka kezdődött el
Új bejegyzést tett közzé Facebook-oldalán a kormányfő.
Egy, azaz egy olyan lítiumakkumulátoros terméket nem találtak, amely megfelelt volna az előírásoknak
Kigyulladhatnak vagy akár fel is robbanhatnak.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: A hadművelet második fázisát ezennel megindítom! - videó
Liverpoolban ünnepelnek, a Barcelona kilencgólos meccset nyert meg
Ezt az egy hozzávalót add a csirkéhez, és soha többé nem lesz száraz
Vezércikk - A hivatalába beiktatott amerikai elnök csupán két biológiai nem létezését ismeri el + videó
Újabb legenda távozott: elhunyt a népszerű zenekar tagja
Százezret is érhet a 10 filléres: a szakértő elmagyarázta, melyik érméért adnak egy vagyont
Egymást tapossák a nézők a mozikban, forradalmi időket él a magyar film
9 villámgyors, sós finomság leveles tésztából
Orbán Viktor: Isten éltessen, Mester!
Brutális lángok a síparadicsomban, sok a halott + videó
Navracsics Tibor elárulta, mit jelent számára a Tisza
Molotov koktélt dobtak a határvadászokra a szerb-magyar határon
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzükséges az energiaimport csökkentése
A rendszerterhelési rekordok a növekvő villamosenergia-igényt jelzik.
Magyar Államkincstár: Nem jár vissza a pénz a fővárosnak, továbbra is fizetniük kell a szolidaritási adót
A fővárosnak, mint mindenki másnak, minden adót a jövőben is be kell fizetnie – szögezték le.
Orbán Viktor: A magyar gazdaság új korszaka kezdődött el
Új bejegyzést tett közzé Facebook-oldalán a kormányfő.
Egy, azaz egy olyan lítiumakkumulátoros terméket nem találtak, amely megfelelt volna az előírásoknak
Kigyulladhatnak vagy akár fel is robbanhatnak.