Újra középpontba került Románia és Moldova egyesítése

Iurie Leanca volt moldovai kormányfő szerint az ország csak a NATO égisze alatt van biztonságban.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét viták középpontjába került Románia és a Moldovai Köztársaság esetleges egyesülése. A túlnyomó többségében románok lakta Moldova keleti, szakadár régiójában, a szinte kizárólag orosz ajkú lakossággal rendelkező Transznisztriában történt rejtélyes hátterű robbantások kapcsán Iurie Leanca volt moldovai miniszterelnök egy interjúban azt mondta: a Romániával való egyesülés garantálhatja a kis posztszovjet állam biztonságát egy orosz agresszióval szemben. 

Attól tartok, amikor az oroszok Tiraszpolba érnek, az a végünket jelenti, a Moldovai Köztársaság végét. Ez abban az esetben következhet be, ha Bukarest és Chisinau nem ültet gyakorlatba bizonyos forgatókönyveket. És az egyetlen forgatókönyv szerintem az egyesülés, hiszen ennek a közös lépésnek a megtétele után a NATO és az Európai Unió ernyője alá kerülünk

– fogalmazott a politikus. Leanca arról is beszélt, hogy 2014-ben, a Krím annektálása és a Donbasz megszállása idején ő miniszterelnökként ilyen jellegű egyezségre jutott az akkori bukaresti vezetőkkel.

A román–moldovai egyesülésről kérdezték egy televíziós interjúban Maia Sandu elnököt is. Azt mondta, 

az egyesülés akkor fog megvalósulni, „amikor a nép azt mondja, hogy akarja azt”.

Hozzátette, ugyanez érvényes az ország NATO-csatlakozására is. „Kérdezzék meg az embereket. Az egyesülés egy olyan ügy, amelyet az állampolgárok tudnak eldönteni. Mi egy demokratikus ország vagyunk, s az ilyen döntéseket csakis az állampolgárok hozzák, demokratikus módon” – hangsúlyozta a Nyugat-barátként jellemzett moldovai államfő. Maia Sandu hangsúlyozta, amíg a nép nem akarja ezt a dolgot, vagy nincs egy kritikus támogató tömeg az ügy mögött, addig nehéz mit mondani erről.
A román–moldovai egyesüléssel kapcsolatban legutóbb idén februárban végeztek felmérést Moldovában. 

Akkor a megkérdezettek közel fele (49,9 százaléka) elutasította ezt a lehetőséget, s csak 34,4 százaléknyian válaszoltak igennel. 

A Moldovai Köztársaság lakosságát a függetlenség kikiáltása óta erőteljesen megosztja ez a kérdés. Ennek oka, hogy az orosz és ukrán kisebbségek mellett sok román, illetve magát moldovainak valló is oroszul beszél, nincs kötődése Romániához. A közvélemény-kutatás adatai szerint ugyanakkor a többség a Moldovai Köztársaság függetlensége mellett támogatná a szorosabb együttműködést Romániával.

Romániában január végén közöltek egy hasonló témájú felmérést,

melynek eredményeiből kiderült, a megkérdezettek 74,5 százaléka támogatná a két állam egyesülését.

A bukaresti vezetés, a kormánykoalíciós pártok a Moldovai Köztársaság európai uniós csatlakozását tartja prioritásnak, nincs terítéken az egyesülés kérdése. Az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség elnöke, George Simion ugyanakkor azt nyilatkozta: jelen helyzetben az egyesülés jelenti az egyetlen garanciát a moldovaiak biztonságának megóvására.

Borítókép: Iurie Leanca korábbi moldovai miniszterelnök (Fotó: Hepta/Andrea Alexandru)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.