Jövőre is rendkívül kedvező kamattal érhető el a Széchenyi-kártya

A kormány határozata szerint mintegy 1400 milliárd forintnyi kötelezettségvállalásra nyílik lehetőség.

2023. 10. 30. 14:01
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre a gazdasági növekedés helyreállítása érdekében a Széchenyi-kártya-program termékei továbbra is változatlan, rendkívül kedvező feltételek mellett lesznek elérhetők a kis- és közepes vállalkozásoknak. Ez azt jelenti, hogy a kormány döntése értelmében jövőre is a 2023-ban érvényes
feltételek és termékstruktúra marad érvényben Azaz a Széchenyi-kártya-program 2024-ben is a futamidő végéig fix, ötszázalékos nettó ügyfélkamat mellett biztosít forrást a hazai kis- és közepes cégeknek – ismertette a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. 

A kormány határozata szerint mintegy 1400 milliárd forintnyi kötelezettségvállalásra nyílik lehetőség, az alábbi termékstruktúrában:

1. Széchenyi-kártya folyószámlahitel és ezen belül Széchenyi turisztikai hitel
2. Széchenyi likviditási hitel
3. Széchenyi beruházási hitel és ennek részét képező Agrár Széchenyi beruházási hitel
4. Széchenyi lízing
5. Széchenyi mikrohitel
6. Széchenyi-kártya-klasszik (újonnan nem igényelhető)
7. Agrár Széchenyi-kártya konstrukciók

Nagy Márton kiemelte, hogy a hazai kis- és középvállalkozások adják a foglalkoztatottak döntő részét, azaz több millió család megélhetését biztosítják. Ezért a kormány elkötelezett a szektor versenyképességének fokozása és a szektor megerősítése mellett. Hangsúlyozta, hogy 2023 az infláció letörésének az éve, 2024 pedig a gazdasági növekedés helyreállításáé. Ebben jut jelentős szerephez a Széchenyi-kártya-program is, hiszen a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogrammal és a kamatstoppal együttesen 2023-ban mintegy 1,5 százalékos GDP-növelő hatással rendelkezik. Hozzátette: a vállalkozásoknak kettős transzformációt kell végrehajtaniuk, azaz zölddé és digitalizálttá kell válniuk amellett, hogy tovább növelik hatékonyságukat és termelékenységüket.

A gazdaságfejlesztési miniszter megjegyezte, hogy a háború, valamint az elhibázott és káros szankciók nem csak rekordmagas energiaárakat és szankciós inflációt eredményeztek, de azok következményeként megromlott a finanszírozási környezet, a hitelek brutálisan megdrágultak. Így a vállalkozások csak rendkívül magas, kigazdálkodhatatlan kamatok mellett jutottak volna forrásokhoz, amennyiben a kormány nem biztosított volna célzott, állami kamattámogatott hiteleket. Mindez hozzájárult a gazdaság versenyképességének megőrzéséhez, a munkahelyek, a családok megvédéséhez is. 

A Széchényi-kártya-program is ezt a célt kívánja segíteni, valamint ezért támogatja a kormányzat az energiaintenzív vállalkozásokat, és emiatt
szabadította ki őket a kedvezőtlen energiaszerződésekből is. Mindemellett ehhez járul hozzá a kereskedelmi bankok önkéntes, az újonnan megkötött vállalkozói forgóeszközökre vonatkozó kamatplafonja is, amelynek mértéke november 2-től még tovább, 12 százalékról 11,5 százalékra
csökken.

Bővül a program forráskerete

A Széchenyi-kártya-program már több mint két évtizede segíti a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozási szükségleteinek kielégítését. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter jelezte: 2023-ban minden eddiginél több támogatást fizettek ki a kedvezményezetteknek, így többletforrások biztosítására is szükség van. A kormány arról döntött, hogy a támogatásokra rendelkezésre álló összeget további negyvenmilliárd forinttal bővíti. A program a mai napig népszerű és sikeres a vállalkozások körében, indulása óta eddig összesen 440 ezer vállalkozásnak nyújtott segítséget, mintegy 600 milliárd forint értékben. A 2023 elején elindult Széchenyi-kártya Max+ keretében eddig közel 42 ezer kérelmet fogadtak be, 1700 milliárd forint értékben, amelyből közel ezermilliárd forintnyit tesz ki a leszerződött ügyletek állománya. A források legnagyobb mértékben a kereskedelem és a gépjárműjavítás, az építőipar, a feldolgozóipar, a műszaki tevékenység, továbbá a szállítás és raktározás ágazatokba irányulnak.
 

 

 

Borítókép: illusztráció (Fotó: Kavosz.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.